FANDOM


 • "ויקיפדיה ב' "' Ori Mosenzon 05:08, 17 June 2006 (UTC)
 • השם ויקיפדיה ב הוא, אולי, נחמד, אך עלול ליצור סיבוך לשוני. כשם שויקיפדים הוא השם הניתן לכל מי שכותב בויקיפדיה - שם לא מסובך, כך צריך שיהיה שם נוח לכותבי הויקי החדשה. אני מציע את השם "ויקיטיבה" ,ומי שכותב בה יכונה "ויקיטיב"- שם נוח לכל הדעות. פרוש השם "ויקיפדיה אלטרנטיבית". השמות מקסיפדיה (ההיפך ממיני ויקי) ונאופדיה כבר תפוסים. --Mysteryuser 05:55, 17 June 2006 (UTC)

--Mysteryuser 06:13, 17 June 2006 (UTC) wikitive אגב, השם באנגלית ייכתב

אנחנו מתחילים כאתר משלים לויקיפדיה העברית. אך אנחנו שואפים לכך שבעתיד האנציקלופדיה העברית החופשית ושיתופית העיקרית ברשת האינטרנט תהיה אנציקלופדיה בעל אופי ערכי כשלנו. השם של הויקיפדיה שלנו צריך לבטא זאת.
אנחנו הרבה יותר מויקיפדיה ב', או ויקיטביה (אנציקלופדיה אלטרנטיבית), אנחנו ה HebrewPedia - האנציקלפדיה העברית החדשה. לא פחות מכך.
Quant 08:27, 17 June 2006 (UTC)

רגע, האם השם שהציע אוהד (שלא קשה מדיי לחשוב עליו) או אפילו השם שהציע אורי והפך למטבע לשון בקרב המכורים לויקי, אינם עלולים עד מהרה למשוך אלינו תשומת לב דרך מנועי החיפוש? גם אם השם שהציע אוהד הוא בפירוש אפשרי? --Mysteryuser 09:18, 17 June 2006 (UTC)

 • בשלב זה איננו יוזמים פרסום. אך אין צורך לעשות פעולות לשם מניעתו.
 • כיוון שבשלב זה מדובר על אתר שמטרתו להשתלב בוויקיפדיה הקיימת הרב לשונית. אולי כדאי לשמור בשם גם את המילה ויקיפדיה.
 • בטופס בקשת ויקיה חדשה,
  ברובריקה Name for the wiki, יש למלא שם באנגלית. שם זה יופיע בשורת הכתובת URL של הוויקיה החדשה.
  ברובריקה Title for the wiki, יש למלא שם בעברית.
  ברובריקה Default language for this wiki, יש לבחור עברית - he.
  ברובריקה Description of the Wiki, ייתכן שכדאי לכתוב שמדובר בוויקיה משלימה לויקיפדיה עברית. שיש בה צורך עבור אנשים שרוצים לפעול בוויקיפדיה בעלת ערכים דומים לאלו של ויקיפדיה אנגלית ושונים מאלו של ויקיפדיה עברית הקיימת. ויקיפדיה שהיא חלק מוויקיפדיה הרב לשונית של קרן ויקימדיה. ושהמטרה לטווח ארוך היא להנחיל את ערכי הוויקיפדיה החדשה לוויקיפדיה העברית הקיימת ולהתמזג עימה.
  ברובריקה Additional information, אפשר להזכיר שיש לנו גם מטרה לפתח מנגנון הסמכת גרסאות לצורך הגברת אמינות המידע. מנגנון שישולב בקוד ויקימדיה ושבעתיד יוצע לקיימו בכל אתרי ויקימדיה הרב לשונית.
Melah Hashamaim 10:09, 17 June 2006 (UTC)
אם תרצו עוד דעה - ויקיפדיה ב הוא שם פחות מוצלח, כי הוא יוצר תדמית של ליגה ב' (כך למשל משתמשים במושג בויקי העברי). ההצעה של קוונט מוצאת חן בעיני יותר, רק שהיא בלועזית. מה דעתכם על ויקימידע? מה שמוצא חן בעיני בשם הזה (או דומים לו) הוא שהוא לא קרוב לשם של הויקי העברי ולכן אינו מזמין השוואות או בילבול. עירקנובופ 13:01, 17 June 2006 (UTC)
עירקנובופ,
בפגישה שהתקיימה ביום שישי בהשתתפות ארבעה מהכותבים כאן, הוחלט לפעול באופן מדורג להשגת מטרותנו. בשלב זה יוקם אתר שיאפשר כתיבה באווירה שבה אנו מעוניינים. אך לא לשם פיצול מוויקיפדיה עברית הקיימת, אלא אתר משלים עם כוונה למיזוג בין שני האתרים כאשר התנאים ימצאו מתאימים. עקב החלטה זו חשבתי שעדיף שיהיה דמיון בשמות. אך הסברה שאתה מעלה יש בה טעם. בכל אופן אני משתף אתכם ברעיון שעלה בדעתי, לקרוא לאתר החדש ויקיהפדיה ובאנגלית Wikiapedia. בכל מקרה יש חשיבות שהשם יוכל להכתב בעברית שהרי זו שפתנו ובאנגלית לשם התאמה לשורת הכתובת (URL). Melah Hashamaim 21:15, 17 June 2006 (UTC)

מתנגד לשם ויקימידע, היות ויש מסיבות שונות לבחור שם בעל צליל בינלאומי. --Mysteryuser 13:15, 17 June 2006 (UTC)

 • חממת ויקי
 • רחם ויקיפדיה
 • ויקיפדיה - מעבדה חופשית

שלושת השמות האחרונים אמורים להדגיש את העובדה שאיננו ויקיפדיה חלופית אלא חממה לכתיבה חופשית של תוכן האמור להכנס לויקיפדיה בסופו של דברOri Mosenzon 18:58, 17 June 2006 (UTC)

מבחינה משפטית, אסור לנו לשלב את השם ויקיפדיה בשם שלנו, כיוון שויקיפדיה הוא סימן מסחר רשום (registered trademark) של קרן ויקימדיה. בדקתי את זה כרגע.
עניין נוסף הוא, שלפני שבוחרים שם, צריך לבדוק שלא קיים כבר דומיין בעל שם דומה.
Quant 23:15, 18 June 2006 (UTC)

שמות שהציע אורי מסובכים קצת לשונית (חשבתי שרק אני נוטה לסבך דברים..) כמו כן, יש לקחת בחשבון פיצול מתמיד עקב כיווני התפתחות שונים בקהילה ובערכים שונים. כמו כן, אנו שואפים (לפחות אני) כי עם הזמן נעקוף את הויקי הנוכחית במספר הערכים ואז אנו נהיה אלו שנקבל הכרה בתור הויקי "הרשמית" בעברית (אם לא יסכימו לקבל הכרה ב-2 הפרוייקטים המקבילים בו-זמנית). אני נוטה לקבל את השמות hebrewpedia ו-wikiapedia אם כי השם wikiapedia נראה בעיניי יותר נכון. --Mysteryuser 08:22, 19 June 2006 (UTC)

ייתכן ש wikiapedia הוא שם שמתאים לנו. איך כותבים אותו בעברית? ויקיה-פדיה? Quant 19:13, 19 June 2006 (UTC)

חשבתי שבשיחתנו האחרונה הסכמנו שלמיזם תהיה כוונה ברורה לשמש כחממת ערכים למטרת מיזוג. כעת עולה שוב המטרה לשמש תחליף ותחרות לויקיפדיה העברית. אינני מתנגד עקרונית לתחליף כזה אבל הסכמנו שאין לנו כרגע את המשאבים להרימו. חשוב שהכוונות שלנו לגבי המיזם יהיו ברורות מכיוון שאנשים שיכתבו בו יצפו שבאמת נלך בכוון עליו הצהרנו. אם נרצה בעתיד לפתוח ויקיפדיה מתחרה, זה יהיה מיזם חדש.

לגבי ההערה של קונט לגבי זכויות יוצרים על השם - זו נקודה חשובה שפיספסתי.בעקבות הערה זו אני מציע את השמות הבאים:

 1. חממת ערכים (חופשית)
 2. מעבדת ערכים (חופשית)
 3. ויקי חופשי
 4. סדנת יצור (חופשית)
 5. ריצפת יצור

המילים שבסוגריים הן אופציונאליות

כפי שניתן לראות, לא הייתי סלקטיבי מדי ופשוט זרקתי רעיונות כמו בסעור מוחי (בתקווה שתמשיכו אותו). השם נראה לי עניין ששוה להתעכב שבוע בשבילו אבל לא יותר. לגבי ההצעה "ויקיאפדיה" היא חיננית במידת מה אבל דומה מדי למקור ולא אומרת דבר על המטרה של המיזם. Ori Mosenzon 21:17, 21 June 2006 (UTC)

לאחר שהתווכחתי עם עצמי נמרצות, הסכמתי עם עצמי שחממת ויקי או Wiki Greenhouse בלעז, הוא השם המועדף עלינו. על שם זה נאות להלחם בכל זירת גלדיאטורים בתנאי שהדבר לא יגרע מהאווירה הטובה השוררת כאןOri Mosenzon 22:27, 21 June 2006 (UTC)


טוב, מסתבר שגם אני חוטא

באי קריאה דקדקנית של הדברים הכתובים מעלי.. כפי שכבר נאמר כאן, בטופס הבקשה של הויקיה יש למלא שם באנגלית (המשמש גם כחלק מהכתובת) וכותרת, אותה אפשר כנראה לכתוב בעברית.

בהתאם לזאת, אני מעדכן את הצעתי:

Name: hebpedia


Title: חממת ערכים (לויקיפדיה)


נימוקים

 • השם אמור לאפיין את הויקיה בחיפושים בין הויקיות. נראה לי שבתוך מגבלות המקום, כדאי להגיד שזה בעברית ושזו אינציקלופדיה.

ההצעה "hebrewpedia" היא יותר יפה אבל כדאי לשמור אותה לדבר האמיתי, כשיקום.

 • הכותרת בעברית צריכה לשקף בקצרה את המטרה.

לא ברור לי עדיין אם יש מקום להוסיף את "לויקיפדיה" אבל לא נראה לי שתהיה עם זה בעיה של זכויות יוצרים.

לצערי, לא מדובר בשם או כותרת סקסיים במיוחד , אבל יש אילוצים חמורים שמכתיבים אותם.

לגבי שאר הפרטים במילוי טופס הבקשה לויקיה, אני מקבל בשימחה את עצותיו של מלח.

Ori Mosenzon 01:26, 22 June 2006 (UTC)

אני מסכים שדננו די בנושא השם. ושאתה יכול לצאת לדרך.
הערה: ייתכן שלשם בהירות עדיף שם בעברית ושם באנגלית זהים.
Melah Hashamaim 18:07, 22 June 2006 (UTC)

עדיף, אולי, לוותר בכותרת על המילה לויקיפדיה, כיוון שאם נוכר כאנציקלופדיה עצמאית במשך הזמן, תהייה זו שגיאה. הרי ממילא על תוכן שיועבר לויקיפדיה עלולה להיות צנזורה כוחנית, ובהחלט לאו דווקא מצד אדם מסויים אחד, אלא הרבה יותר ממפעיל מערכת מסויים ויחיד. אינני רוצה להזכיר דוגמאות כיצד גם מנהיגנו לשעבר נהג בברוטליות לגבי תכנים.... --Mysteryuser 02:11, 23 June 2006 (UTC)

חשבתי לעצמי על משמעות השם חממה. מעבר לכך שלא היה הכי פופולרי ולא זכה לרוב , הרי ששם זה הוא אנטי שיווקי. השם חממה, גם אם ישונה לגרינהאוס, עלול לשדר מסרים מתנשאים כאילו מדובר במסגרת מיוחדת לדיסלקטים, בעלי בעיות משמעת ושאר מיני זקוקים למסגרות מיוחדות בעוד שמדובר במסגרת המיועדת בהחלט לאנשים נורמטיביים , אשר כל חפצם הוא מעט יותר הגינות ונעימות. נקווה, כי אפשר יהיה לשנות את השם כבר עכשיו. הדיון העיקר בהגשת הבקשה מתמקד בעצם צדקת הבקשה, ולשנות שם יהיה, אולי, קל. --Mysteryuser 07:44, 26 June 2006 (UTC)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.