FANDOM


מטרת המחקר

המחקר בודק האם וכיצד האינטרנט יכול להגביר מעורבות והשתתפות בקהילות המקומיות שלנו. החוקרים מנסים להעריך האם רשת של שרותים ותוכן מקומיים אכן נמצאת בשימוש על ידי חברי הקהילה, ואם אכן היא בשימוש, איזו השפעה (אם בכלל) יש לה על היחס וההתנהגות הקהילתית, כגון חברות בארגון התנדבותי, רגשות של התחברות קהילתית, אקטיביזם בנוגע לנושאים קהילתיים וכיו"ב?

אוכלוסיית המחקר

אנחנו מבצעים הערכה לגבי השימוש וההשפעות של 'הכפר האלקטרוני בלאקסבורג' (כ.ה.ב ראשי תיבות). רשת קהילתית אשר תומכת בעיר האוניסרסיטה בלאקסבורג, וירג'יניה (אוכלוסיה 47,000), ואזורים קרובים מחוזות מונטגומורי וגילס. כ.ה.ב היא רשת קהילתית בוגרת, גם בכך שהיא פועלת כבר בערך עשור (מאז 1993) וגם בכך שיש לה רמת כניסה טובה לתוך הקהילה

עיצוב המחקר כלל בתוכו מדגם של 100 יחידות משק בית, אשר מייצגים את הדמוגרפיה של האוכלוסיה האמיתית של בלאקסברג ומחוז מונטגומורי. החוקרים ביקשו למנוע בחירה עצמית או בחירה מתוך "הזדמנות-אישית" אשר עשויה להוביל למידע מגמתי. הם השתמשו במבחר שרירותי של 1250 כתובות ממחוז מונטגומורי אשר נרכשו על ידי חברת סורווי סאמפל בע"מ בספטמבר 2000, עבור מחקר קודם של כ.ה.ב.; את הרשימה סיננו כדי להוריד ממנה 380 כתובות לא תקפות, אשר השאיר מבחר של 870 משקי בית מתפקדים. גייסנו משקי בית מתוך המבחר הזה באמצעות סקר של 10 פריטים אשר עזר לנו לברור אותם ביחס שמיקום שלהם (גרים בתוך העיר בלאקסברג או במקום אחר במחוז מונטגומרי), סוג המשתמש (גישה מאינטרנט מהבית בלבד, מהעבודה בלבד, מהבית ומהעבודה, או שום גישה), ורמת השכלה של ראשי משק הבית (יסודי, תיכון, 1-3 שנים של קולג', 4+ שנים של קולג').

שיטת המחקר

עקבנו אחר האימייל של המשתתפים ופעילות הרשת שלהם על ידי שימוש בתוכנת פרוקסי אשר רצה על השרתים של ,'אינטראקציה אנוש-מחשב' ב- ,וורג'יניה טכנ.'. השימוש של הפרוקסיס אפשר לנו לעקוב אחר פעילות מבלי לבקש מן המשתתפים לשנות את ספק האינטרנט שלהם, או להשתמש בקורא אימיילים אחר או דפדפן אינטרנט אחר. חיבור פסיבי אפשר לנו לעקוב אחר שימוש משקי בית של האינטרנט מבלי להשפיע אל השימוש הטבעי של המשתתפים. לעומת זאת, גישה לא פמריעה זו גם יצרה מצב שבו יכולנו רק לעקוב אחר ההתנהגות לרמה של ביטויה בהטעמה. לדוגמא, רוב המשתתפים שלנו היו בעלי חשבונות אינטרנט של משק הבית; זהו חשבון אנטרנט אחד שבו עשו שימוש כל בני משק הבית. כך שאיננו יכולים להבחין בפעילות היחיד מבין בני משק הבית.


על ידי שימוש באותם קריטריונים של בחירה, זיהינו תת מדגם של 20 משקי בית מתוך המדגם הכולל של 100 ובחרנו בהם להתתתף במחקר הראיון (ראה, דונלופ, שאפר, קרול, וריס 2003, עבור פרטים מתודולוגיים נוספים). רק 75 משקי בית מתוך המחקר הכולל היו כשרים למחקר החיבור. 10 מתוך משקי הבית במדגם נבחרו באופן מכוון כדי ליצג 10% של האוכלוסיה המקומית שאין להם גישה לאינטרנט ו 15 נבחרו ליצג משקי בית רק עם גישה לאינטרנט בעבודה או בבית הספר. ב-32 מקרים אחרים, לא הצלחנו לאסוף מידע גבי חיבור, באופן טיפוסי כיוון שספק האינטרנט של משקי הבית האלה (AOL ) היה בעל פרוטוקול אינטרנט בבעלות. ארבעים ושלושה משקי בית השתתפו במחקר החיבור.

ממצאים לגבי מעורבות חברתית

  • אנשים צעירים בעלי השכלה טובה יותר נוטים להיות יותר מנוסים ומשתמשים קבועים יותר של האינטרנט.
  • מוחצנים נוטים להיות בעלי יעילות קולקטיבית קהילתי גבוהה יותר וחווים תמיכה חברתית רבה יותר.
  • מוחצנות מנבאת משמעותית שימוש חברתי באינטרנט, על אף שהיא לא מנבאת נסיון אינטרנט באופן כללי, או את השימוש באינטרנט לשימושים אזרחיים.
  • אנשים אשר משתמשים באינטרנט למטרות אזרחיות נוטים להיות פעילים יותר בקהילה.
  • משתמשים מנוסים אשר מגייסים את האינטרנט למטרות חברתיות ולא שימושים אזרחים, מדווחים שהם פחות מיודעים בידע.
  • ושבים רבים מפתחים ושואפים למטרות תלויות קהילה; ככול שהנסיון מהשימוש באינטרנט גדל, הם מגייסים את הטכנולוגיה הזו בשרות המטרות שלהם (אקטיביזים, להישאר מעודכן, השתתפות בקבוצות).
  • אנשים שמשוכנעים שהקהילה שלהם יכולה להשיג מטרות ביחד, נוטים להיות יותר מעורבים בקהילה שלהם

ממצאים איכותניים

השלב השלישי של הפרוייקט הזה, היו סדרה של ראיונות עומק, שבוצעו ב- 20 משקי בית. כל משק בית רואיין ארבעה פעמים, במהלך המחקר. ברוב המקרים, שני חוקרים בצעו ראיונות מובנים למחצה בבתים של המשתתפים. כל ראיון הוקלט באמצעות מקליט אודיאו דיגיטלי ותועתק. הראיונות נמשכו בערך 45 דקות עד למספר שעות ודנו במגוון רב של נושאים והאינטראקציה של המשתתפים עם האינטרנט, ומידת המעורבות שלהם בארגונים קהילתיים ובפעילויות מקומיות.

האינטרנט והשתתפות קהילתית

  • התוצאות שלנו מראות, שהשימוש באינטרנט יכול להגביר את ההשתתפות הקהילתית על ידי תווך הקשר בין הנטיה להיות פעיל אזרחית, לבין והפעילות עצמה של לעשות את הפעילות קלה יותר. אנשים אשר מעורבים אזרחית, מגייסים את האינטרנט למטרות אזרחיות, בדיוק כפי שמוחצנים מגייסים את האינטרנט עבור המטרות הבין-אישיות שלהם.
  • שהשימוש באינטרנט, עשוי לפעמים לחתור תחת השתתפות קהילתית. אנשים שהינם בעלי ניסיון רה באינטרנט, אבל אינם משתמשים באינטרנט למטרות חברתיות, פעילים פחות בקהילה.
  • כמו במקרה של מדיה מוקדמת יותר, כמו הטלפון, אנו רואים עדות למה שאתל דה סולה פול (1977) קראה "האפקט הדואלי". האינטרנט יכול להגביר ולהחליש תקשורת בין בני משפחה, לשפר או לפורר קישורי כתיבה, ולהגביר או לחדור לפרטיות. מדיה חדשה מדגישה את מה שכבר מתרחש במשק הבית או בקהילה. אם בני משפחה אינם נוטים לבלות זמן יחדיו, הצגת רשת מחשב חדשה לא תגדיל את כמות הזמן שלהם ביחד, חוץ מאשר כחידוש קצר מועד. מנגד\ אם בני משפחה רוצים לבלות זמן ביחד, האינטרנט מאפשר דרכים חדשות של שיתוף, מפגש, והתאמה.

http://scratchpad.wikia.com/wiki/Oded

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.