Fandom

Scratchpad

Dżedi

219,435pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

Dżedi - czarownik z Medum, wzmiankowany w Papirusie Westcar.

"Liczy sobie 110 lat i po dziś dzień zjada 500 bochenków chleba, ćwiartkę wołu, zapijając to setką dzbanów piwa"

Opisany na Papirusie król Cheops spotyka owego czarownika podczas poszukiwań "sekretnych komnat w przybytku boga Tota", które władca ten zamierzał odtworzyć w swojej świątyni kultu grobowego. Dżedi wyjaśnia królowi, że tajemnicę wyjawi mu Userkaf, faraon następnej dynastii, zrodzony z żony kapłana z Heliopolis.

W dalszej części Papirusu zachowanie Cheopsa, który zapragnął ściąć pewnego więźnia z chęci sprawienia sobie przyjemności, szokuje czarownika. Dżedi zwraca władcy z tego powodu uwagę mówiąc: "nie wolno tego czynić z trzodą poświęconą przez boga"

Z Mejdum wywodzić się tak jak Dżedi poprzednik Cheopsa na tronie egipskim - Snofru. Jest zatem wielce prawdopodobne, że twórcy Papirusu wprowadzili to nawiązanie świadomie i w określonym celu. Tekst powstał w czasach Pierwszego Okresu Przejściowego i jest atakiem w działania królów Starego Państwa pochłoniętych tworzeniem monumentalnych budowli.


Cytaty z:

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random wikia