Fandom

Scratchpad

Etnopedia/Abchazja

< Etnopedia

219,562pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

Abchazja (abchaskie Аҧсны Apsny, gruzińskie აფხაზეთი Apkhazeti, lub Abkhazeti, rosyjskie Абха́зия Abchazija) jest de facto niezależną republiką w granicach Gruzji, na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, od północy graniczy z Rosją. Niepodległość Abchazji jest nieuznawana przez żadną organizację międzynarodową ani kraj i jest traktowana jako autonomiczna republika Gruzji (gruzińskie: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა, abchaskie: Аҧснытәи Автономтәи Республика) ze stolicą w Suchumi. Silny secesjonistyczny ruch abchaskiej mniejszości narodowej w tym regionie doprowadziła do deklaracji niepodległości z Gruzji w 1992 i gruzińsko-abchaskiego konfliktu zbrojnego zakończonego klęską wojsk gruzińskich i masowym wysiedlaniem etnicznych Gruzinów z Abchazji. W 1994 nastąpiło zawieszenie broni. Wówczas podpisano w Moskwie porozumienie, które znacznie rozszerzało zakres autonomii abchaskiej w ramach państwa gruzińskiego, na mocy którego w stacjonują Kolektywne Siły Pokojowe (złożone wyłącznie z żołnierzy rosyjskich).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random wikia