Fandom

Scratchpad

GKM Grudziądz

219,382pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

Historia sportu żużlowego w Grudziadzu

Olimpia Grudziądz

Historia żużla w Grudziądzu zaczyna się w roku 1924, gdy powstała sekcja motocyklowa klubu Olimpia. W 1926 oddano do użytku własny tor motocyklowo-kolarski. Już w 1930 roku w Grudziądzu rozegrano jedne z pierwszych w kraju zawody dirt-track`owe. Choć w latach trzydziestych w Polsce nie istniały jeszcze rozgrywki ligowe, jednak zawodnicy skupieni w klubie Olimpia odnosili spore sukcesy w kraju. Największy z tych sukcesów odniósł Jan Witkowski, który zdobył tytuł Mistrza Polski w 1935 (maszyny sportowe 350 ccm). Gdy opadł już wojenny kurz w 1947 roku Władysław Gątkiewicz zdobył tytuł wicemistrza Polski w klasie 125ccm. Rok później zainaugurowano w Polsce rozgrywki ligowe, w których z powodzeniem startowała Olimpia, zajmując III miejsce w DMP w 1948 roku. W następnym sezonie drużyna występowała w lidze pod nazwą Olimpia-Unia zajmując VI miejsce w lidze, a rok później pod nazwą Unia Grudziądz także VI miejsce. W 1948 na torze w Grudziądzu rozegrano mecz z Holandią wygrany przez Polaków 82:64. Niestety na skutek niefortunnej reorganizacji sportu, na kilkanaście lat czarny sport znikł z miasta. Dziś Olimpia Grudziądz nie posiada sekcji motorowej.

GSŻ Grudziądz

Odrodzenie sportu żużlowego w Grudziądzu nastąpiło dzięki Stali Toruń. Gdy w 1976 drużyna ta zaczęła startować w I lidze wielu toruńskich zawodników stało się w Stali niepotrzebnych. By nie przekreślać ich sportowej kariery powstała Grudziądzka Sekcja Żużlowa, będąca tak naprawdę rezerwami Stali Toruń. Trzon tej drużyny która przystąpiła do rozgrywek II ligi w 1977 stanowili Roman Kościecha, Bogdan Krzyżaniak, Eugeniusz Miastkowski. Jej barw bronili również: Bernard Licznerski, Grzegorz Podolski, Jan Szydlik, Lech Kędziora, Wiesław Ośkiewicz I i inni... Po dwóch latach GSŻ usamodzielniła się i przekształciła w Grudziądzki Klub Motorowy.

GKM Grudziądz

Na początku swojego istnienia Grudziądzki Klub Motorowy nadal stanowił rezerwy Stali Toruń. W latach 80-tych drużyna startowała w II lidze. Pierwsze sukcesy przyszły w 1983 roku. Właśnie wtedy Roman Feld (wypożyczony z Unii Leszno) zdobył srebrny medal MIMP. W tym samym roku drużyna zajęła 2 miejsce w lidze i czekały ją baraże z rywalem zza miedzy - Polonią Bydgoszcz. Po blamażu w Grudziądzu (28:62) i drugiej porażce w Bydgoszczy (36:54) GKM pozostał w II lidze. Przez następną dekadę GKM był ligowym średniakiem (np. 1984 - V miejsce, 1985, 1986 - VI miejsce), a często zajmował ostatnią pozycję w lidze. W 1991 grudziądzka młodzież zdobyła srebro MDMP, ale w lidze nadal się nie wiodło. Wszystko zmieniło się w 1995, gdy do Grudziądza trafili Adam Pawliczek i Henryk Bem. Drużyna zajęła 2 miejsce w II lidze i po raz pierwszy w swojej historii GKM awansował do ekstraklasy. W tym samym roku Piotr Markuszewski zdobył brązowy medal MIMP. W 1996 startujący w ekstraklasie GKM zasilili Paweł Staszek, Robert Dados i jeden z najlepszych zawodników na świecie Billy Hamill. Mimo wzmocnień drużyna nie utrzymała się w ekstraklasie i spadła do II ligi. Pomimo startów w II lidze GKM odniósł wielki sukces - złoty medal MDMP. Pobyt w II lidze trwał tylko rok i w 1998 GKM znów rywalizował z najlepszymi. Drużyna zajęła 7 miejsce w lidze, juniorzy zdobyli brąz MDMP, a Robert Dados odnosił sukcesy indywidualne: złoty medal MIMP na torze w Grudziądzu i największy jego sukces - Mistrzostwo Świata Juniorów na torze w Pile. W sezonie 1999 na skutek reorganizacji rozgrywek ligowych pomimo zajęcia 8 miejsca w lidze GKM spadł do nowopowstałej I ligi. Drużyna radziła sobie dobrze i mimo braku w składzie przez pół sezonu lidera - Roberta Dadosa (ciężki wypadek na motocyklu szosowym, a później rehabilitacja) zajęła 2 miejsce. GKM drugi raz w swej historii startował w barażach, tym razem z Unią Leszno. Niestety powtórzył się scenariusz sprzed 17 lat i po dwóch porażkach 38:52 w Grudziądzu i 30:60 w Lesznie GKM pozostał w I lidze. Rok 2001 to miejsce 6 w I lidze. W 2002 drużyna nie bez problemów dojechała do końca sezonu i zajęła ostatnie miejsce a na skutek problemów finansowych klub zlikwidowano.

GTŻ Grudziądz

Znalazła się w Grudziądzu grupa ludzi, dzięki którym żużel w mieście nie umarł. Już w grudniu 2002 utworzyli oni Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. W sezonie 2003 drużyna ta, w której startowali byli zawodnicy GKM-u wsparci wychowankami Apatora Toruń rozpoczęła starty w II lidze. GTŻ nie znalazł równych sobie w lidze i wygrał wszystkie mecze, juniorzy zajęli 4 miejsce w finale MDMP, a 17-letni Krzysztof Buczkowski wystąpił w finale Mistrzostw Europy Juniorów. Rok później ten sam zawodnik również znalazł się w finale tej imprezy oraz zajął 3 miejsce w finale Brązowego Kasku a para GTŻ-u zajęła 4 miejsce w finale MPPK.Rozgrywki ligowe w 2004 roku zespół zakończył na 1 miejscu tabeli rundy finałowej 1 i 2 ligi. Sezon 2005 to plaga kontuzji ale juniorom udaje się awansować do finału MMPPK, Pawłowi Staszkowi do IMP a Krystianowi Barańskiemu do MIMP. W DMP 1 ligi zespół zajął 5 miejsce (2005) oraz 6 miejsce (2006).

Tor żużlowy w Parku Miejskim

Dane ogólne

Oddany do użytku 29 września 1967, rozegrano na nim miedzy innymi finały MIMP, MPPK, MDMP.

  • Długość: 379 m
  • Szerokość: 10 m (proste) i 15 m (łuki)
  • Rekord: 66,18 - 13 lipca 2006 Krzysztof Buczkowski
  • Nawierzchnia: granit
  • Pojemność stadiunu: ok. 8000

Rekordy toru


Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random wikia