Fandom

Scratchpad

Iłowa

219,167pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

Iłowa - miasto położone na Nizinie Śląskiej, w Borach Dolnośląskch, nad Czerną Małą i Wielką niedaleko Żagania (17 km), oraz Żar (25 km).

Historia

Powstało w 10 wieku, jako osada leśna, na rozstajach szlaków handlowych prowadzących z Żagania do Zgorzelca i z Legnicy do Gubina. W roku 1000 przez okolicę Iłowy przechodził orszak cesarza niemieckiego Ottona III, zdążający na spotkanie z Bolesławem Chrobrym, by połączyć się i wspólnie udać na Zjazd Gnieźnieński. Za czasów panowania Piastów Śląskich miasto nie odgrywało większej roli politycznej. Natomiast w roku 1241, mieszkańcy brali udział w bitwie z Tatarami pod Legnicą.

W okresie rozbicia dzielnicowego Iłowa przeszła pod panowanie czeskie. W roku 1567, ówczesny właściciel, Baltazar Kotowicz, sprzedał miasto i okoliczne lasy, radcy czeskiemu Krzysztofowi von Schellendorf. W roku 1679 Iłowa uzyskała prawa miejskie i z tego okresu pochodzi aktualny herb miasta. Wszystkie elementy herbu wywodzą się z rodowego herbu Promnitzów, gdyż hrabia Baltazar von Promnitz z Żar, wykupił Iłową i spowodował rozkwit miasta.

Pałac w Iłowej zbudowano w 1626 roku. Najpierw była to renesansowa, czterokondygnacyjna budowla z wieżą, którą rozbudowano o barokowe dwukondygnacyjne skrzydło. Obecnie służy mieszkańcom jako siedziba Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

W 1902 roku, właścicielem miasta został Henryk von Furstenstein. Przyczynił się do modernizacji pałacu i założenia parku w stylu angielskim, francuskim i japońskim. Do dzisiaj rosną tutaj liczne okazy wielowiekowych drzew, krzewów ozdobnych i rododendronów. Zachował się układ ścieżek, zatoka i wyspy. Hrabia był wielkim miłośnikiem psów różnych ras. Dla nich wybudował tor wyścigowy oraz założył cmentarz z licznymi epitafiami.

W 1939 roku w Iłowej odbyła się wystawa dalii. Oprócz tysiąca odmian kwiatów, zaprezentowano osiągnięcia ogrodnictwa jak i uprawy winorośli, brzoskwiń oraz innych owoców i warzyw.

Co teraz?

Będąc w Iłowej warto wstąpić do kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także do kościoła Chrystusa Króla gdzie już od kilku lat organizowany jest Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywają się w każdą niedzielą sierpnia. Głównym celem festiwalu jest prezentacja historycznego instrumentarium organowego. Organy, mieszczące się w tym kościele, to prawdziwa perła budownictwa organowego na Ziemi Lubuskiej, oparte na najlepszych barokowych wzorcach. Festiwal ma służyć wszystkim odwiedzającym ten zakątek Polski i pragnących przeżyć niezapomniane chwile poprzez kontakt z muzyką organową i kameralną.

W pobliżu przebiega droga szybkiego ruchu A-18 Berlin-Wrocław-Lwów. Iłowa oddalona jest od przejść granicznych z Niemcami: - w Olszynie 40 km. - w Łęknicy 40 km - w Przewozie 25 km - w Zgorzelcu 45 km

Miasto jest zgazyfikowane w 95%. W roku 1998 oddano do użytku nowe ujęcie wody ze stacją uzdatniania. W Iłowej swoje siedziby mają m.in. Bank Spółdzielczy, agencja Banku PKO BP oraz pośrednicy ubezpieczeniowi. W gminie działają: publiczne przedszkole, szkoły podstawowe i gimnazjum, Zespół Szkół Rolniczych, Gminne Centrum Kultury i Sportu, Klub Pracy, Klub Sportowy PIAST, Uczniowski Klub Sportowy, orkiestra strażacka, zespół folklorystyczny. Duży udział w kształtowaniu życia kulturalnego i sportowego ma Gminne Centrum Kultury i Sportu, które prowadzi wszechstronną działalność i jest organizatorem licznych imprez kulturalnych i sportowych. Wymienić w tym miejscu należy: - Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Międzynarodowa Prezentacja Orkiestr Dętych - Międzynarodowy Turniej Amatorskich Drużyn w piłkę nożną. Podczas pobytu w naszym mieście spotkacie się z życzliwością, pomocą i gościnnością ze strony mieszkańców, urzędów i instytucji. Przekonało się już o tym ponad 3 tysiące obcokrajowców zameldowanych czasowo w poprzednich latach na terenie naszej gminy. Gmina Iłowa należy do Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" i prowadzi współpracę partnerską z gminą Rietschen w Niemczech. Na terenie Iłowej usytuowany jest zespół pałacowo - parkowy z pięknie utrzymanym budynkiem pałacowym. Do dnia dzisiejszego zachował się secesyjny wygląd części parkowej z początku XX wieku, kiedy to właścicielem dóbr iłowskich stał się hrabia Hochberg. Rosną tu liczne gatunki wielowiekowych drzew, zachował się układ ścieżek, zatoka i wyspy.

Zabytki

Sport

Piast Iłowa

Klub piłkarski założony w latach 40. starego wieku. W dawnych latach klub ten znajdował się nawet w III lidze. Piast może się poszczycić piłkarzami, którzy grali nawet w Lidze Mistrzów. W 2005 roku Piast zbankrutował, teraz przy ul. Piaskowej znajduje się siędziba Vitrosiliconu Iłowa.

Vitrosilicon Iłowa

W mieście działa Klub Sportowy Vitrosilicon Iłowa. Został założony 19 lipca 2005; powstał w miejsce zbankrutowanego klubu Piast Iłowa, którego sportowe tradycje kontynuuje. Vitrosilicon Iłowa oprócz drużyny piłkarskiej seniorów prowadzi także drużyny młodszych grup wiekowych. W pierwszym sezonie istnienia (2005/2006) po zdecydowanym zwycięstwie rozgrywek Klasy B, klub wywalczył awans do rozgrywek Klasy A. Swoje mecze Vitrosilicon rozgrywa na Stadionie Miejskim w Iłowej. Do dyspozycji klubu jest także boisko piłkarskie przy ul. Żagańskiej.

Oprócz sekcji piłkarskiej Klub Sportowy Vitrosilicon prowadzi sekcję szachową - obecnie III Liga.

Barwy klubu: biało-niebieskie.

Stadion

Stadion Miejski w Iłowej mieści się przy ul. Piaskowej 1a. Powstał przed rozpoczęciem II wojny światowej jako miejski kompleks sportowy, składający się z piłkarskiego boiska głównego, obecnie o wymiarach 105 m x 78 m, z wyposażeniem lekkoatletycznym (rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i oszczepem, skocznia do skoku w dal) otoczonego 400-metrową bieżnią, z trybunami o pojemności 2.000 miejsc (w tym 768 siedzących), boiska treningowego, 50-metrowego otwartego basenu pływackiego z trampoliną i wieżą do skoków (max. głębokość 4 m) i rekreacyjnego jeziora z wypożyczalnią sprzętu pływającego i restauracją. Po zakończeniu działań wojennych zniszczeniu uległa restauracja, zaniedbane zostało jezioro wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Ostatecznie zostało ono zasypane i na jego miejscu powstało trzecie boisko piłkarskie oraz plac do gry w koszykówkę; basen współcześnie skrócono o połowę długości.

Z obiektów stadionowych zarządzanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu korzystają piłkarze Vitrosiliconu Iłowa i UKS Iłowa.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random wikia