FANDOM


Pokemon Stadium 3 (2006, Nintendo Gamecube) is the third of the Pokemon Stadium trilogy and a video game for the Nintendo Gamecube. This is the last game where Ted Lewis is the announcer of the franchise, and the only Stadium game to be on Gamecube.

About this Video Game

  • Over 386 Pokemon are available from this game. Over nine mini-games, plus four returning cups (Challenge, Little, Poke and Prime), and in addition, the Gym Leader Castle has eight gym leaders (with Juan being the last) and the Elite Four leads up to Wallace who is the champion. The Battle Frontier Castle is also added to the list. Finally, the rival battle has Groudon, Kyogre, Rayquaza, Deoxys, Latios and Latias.

List of Mini Games

  1. Feebas' Big Splash
  2. Raticate's Hungry Strike
  3. Spheal's Roller Madness
  4. Shellder's Clamp Craze
  5. Tangela's Vine Swing
  6. Electrike's Charging Power
  7. Corphish's Slice of Life
  8. Omanyte's Wheelie Ride
  9. Poochyena's Obstacle Course

Stadium Cups

Challenge Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Bulbatent, Switent, Mudtent, Bellstent, Mareetent, Snubtent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Pichutar, Odditar, Drowtar, Seetar, Lotar, Magnetar
  3. Beauty Rebecca - Pokemon: Squirtdy, Pokedy, Krabdy, Woopdy, Digdy, Trapindy
  4. Painter Henry - Pokemon: Paintata, Paintzee, Paintini, Paintkern, Paintyena, Paintada
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hishrew, Hichop, Hidude, Hipip, Hirogue, Hiboach
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Vulsol, Exeggsol, Smearsol, Azusol, Zigzasol, Belsol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Batzu, Mergri, Diletoto, Copine, Vitarlar, Gonba
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Sphealish, Slakish, Ekanish, Deenish, Slugmish, Clampish
Great Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Pikette, Gloomette, Cacnette, Meowette, Lediette, Aipette
  2. Sailor Morton - Pokemon: Wartotlor, Coolor, Yulor, Corsolor, Carvalor, Lomblor
  3. Bird Keeper Harry - Pokemon: Pidgeottash, Farfash, Lediash, Delibash, Yanmash, Beautifash
  4. Picnicker Jamie - Pokemon: Psybask, Onibask, Phanbask, Chinbask, Teddibask, Spinbask
  5. Biker Gordon - Pokemon: Pin-Gul, Phish-Cor, Choke-Ma, Horn-Rhy, Tung-Licki, By-Mag
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Gastpert, Dunspert, Nuzpert, Makupert, Anopert, Luvpert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Growlar, Omalar, Arialar, Loudlar, Numelar, Baltlar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Rinomania, Whirlmania, Wobbumania, Delmania, Wailmania, Kecmania
Ultra Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Charmetent, Slashtent, Perstent, Azumatent, Forretent, Vigotent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Raitar, Goltar, Brotar, Grantar, Bretar, Chamtar
  3. Beauty Rebecca - Pokémon: Kingledy, Quagdy, Pelidy, Nosepady, Whiscady, Huntady
  4. Painter Henry - Pokemon: Painticate, Paintabra, Paintgar, Paintoone, Paintask, Paintily
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hidug, Himaro, Hiwoodo, Hifarig, Himory, Higoose
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Arbosol, Vilesol, Chansol, Bellosol, Pupisol, Grumpsol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Fablecle, Zingwee, Therscy, Selsnea, Tophitmon, Viperse
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Nairish, Krowish, Octillerish, Sablish, Banish, Gorebish
Master Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Venusette, Cloystette, Rhydette, Scizette, Tankette, Gardette
  2. Sailor Morton - Pokémon: Goldlor, Wrathlor, Topslor, Kinglor, Sharplor, Dauntlor
  3. Bird Keeper Harry - Pokémon: Dodrash, Aerodash, Crobash, Wailash, Flygash, Tropiash
  4. Picnicker Jamie - Pokemon: Nidobask, Rapibask, Exeggubask, Ursabask, Torbask, Cacbask
  5. Biker Gordon - Pokemon: K-Mu, Ape-Prime, Mar-Mag, Phan-Don, Zard-Chari, Lot-Swa
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Garpert, Umbpert, Claypert, Jynpert, Xapert, Lunapert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Talar, Doomlar, Cruelar, Agglar, Swamplar, Glalar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Arcamania, Kangamania, Tauromania, Crossmania, Ploudmania, Armania

Round 2

Poke Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Cyndatent, Vultent, Drowtent, Clamptent, Bellstent, Shelltent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Chikotar, Odditar, Smeartar, Poochytar, Magnetar, Remotar
  3. Beauty Rebecca - Pokemon: Wagdy, Pokedy, Seeldy, Swidy, Kipdy, Boachdy
  4. Painter Henry - Pokemon: Paintzagoon, Paintbasaur, Paintchop, Paintgepi, Painttata, Paintmer
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hidude, Hilett, Hipinch, Hiron, Hislug, Hivitar
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Treesol, Nidosol F, Horsol, Hopsol, Charsol, Exeggsol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Chictor, Murwhis, Rannido M, Bluswa, Reepma, Buffiggly
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Totodish, Deenish, Tadish, Dratish, Krabbish, Sphealish
Great Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Baylette, Gloomette, Farfette, Tungette, Eevette, Anorette
  2. Sailor Morton - Pokemon: Marshlor, Omalor, Rinolor, Chinlor, Chokelor, Yulor
  3. Bird Keeper Harry - Pokemon: Togetash, Beedrash, Dodash, Volbash, Skiplash, Natash
  4. Picnicker Jamie - Pokemon: Whirlbask, Gastbask, Magbask, Trikebask, Grobask, Keclebask
  5. Biker Gordon - Pokemon: Fing-Kof, Gon-Pory, Dos-Aria, Cargo-Mag, Red-Loud, Da-Spin
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Smoopert, Aipert, Duspert, Wobbupert, Jigpert, Meowpert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Onilar, Elelar, Dunslar, Rinalar, Makular, Numelar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Pikamania, Wailmania, Clemania, Flamania, Yanmania, Dourmania
Ultra Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Combustent, Ratitent, Nosetent, Golbtent, Tangtent, Scytent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Magnetar, Jumptar, Venotar, Laitar, Charmetar, Vigotar
  3. Beauty Rebecca - Pokemon: Brody, Seakdy, Qwildy, Pilody, Pupidy, Whiscady
  4. Painter Henry - Pokemon: Paintyena, Paintdabra, Paintowak, Paintdra, Paintsian, Paintbull
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hislash, Himory, Hituff, Himime, Hiviper, Hidug
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Roselisol, Gongsol, Weesol, Grumpsol, Girasol, Octisol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Bokar, Vusmisdrea, Bravavi, Rowfea, Tapony, Seychan
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Azumarish, Slowkish, Mantish, Relicish, Glerish, Sealeish
Master Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Meganette, Cruelette, Jynette, Gardette, Gyaradette, Cloysette
  2. Sailor Morton - Pokemon: Blastlor, Ludilor, Ducklor, Kingdlor, Mielor, Toedlor
  3. Bird Keeper Harry - Pokemon: Charizash, Dodrash, Aerodash, Xatash, Wailash, Tropiash
  4. Picnicker Jamie - Pokemon: Taurbask, Crobask, Ursabask, Snorbask, Shiftbask, Armabask
  5. Biker Gordon - Pokemon: K-Mu, King-Nido, Khan-Kanga, Cross-Hera, Yama-Hari, Lot-Swa
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Duspert, Genpert, Solpert, Doompert, Gutopert, Umbpert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Steelar, Maglar, Arcalar, Torklar, Rhylar, Dashlar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Scepmania, Queenmania, Golemania, Scimania, Apemania, Champania

Little Cup

Round 1

  1. Bug Catcher Rodrick - Pokemon: Caterpy, Pary, Spinary, Weedly, Wurmpy, Sursky
  2. Youngster Louie - Pokemon: Squirtiny, Rhyiny, Seediny, Mankiny, Sentiny, Sunkiny
  3. Poke Fan Miranda - Pokemon: Pichan, Snubban, Chopan, Douran, Raltan, Barban
  4. Super Nerd Skeeter - Pokemon: Dudegeo, Lygast, Copine, Torbvol, Dershell, Toybal
  5. School Kid Percy - Pokemon: Growling, Sandling, Shroomling, Magling, Oniling, Nidoling Male
  6. Ruin Maniac Jordan - Pokemon: Digruin, Cubruin, Phanruin, Traruin, Numeruin, Aroruin
  7. Battle Girl Allie - Pokemon: Meditirl, Tyrirl, Makuhirl, Slowpirl, Chinchirl, Kabutirl
  8. Juggler Donald - Pokemon: Drow-Zee, Exegg-Cute, Smooch-Um, Star-Yu, Whis-Mur, Spo-Ink

Round 2

  1. Bug Catcher Rodrick - Pokemon: Ledyby, Pinecy, Oddy, Sursky, Kany, Karpy
  2. Youngster Louie - Pokemon: Togepiny, Bulbiny, Chopiny, Azuriny, Scythiny, Natiny
  3. Poke Fan Miranda - Pokemon: Chansan, Wynan, Smoochan, Elekan, Magban, Tyran
  4. Super Nerd Skeeter - Pokemon: Fingkof, Cuteexegg, Dotsee, Mergri, Ixon, Pingul
  5. School Kid Percy - Pokemon: Torchling, Psydling, Aroling, Ponyling, Sunkling, Pokeling
  6. Ruin Maniac Jordan - Pokemon: Georuin, Hornruin, Sandruin, Woopruin, Mudruin, Baltruin
  7. Battle Girl Allie - Pokemon: Meditirl, Treeckirl, Cleffirl, Duskirl, Squirtirl, Zubirl
  8. Juggler Donald - Pokemon: Ab-Ra, Magne-Mite, Kabu-To, Snub-Bull, Tenta-Cool, Nu-Mel

Poke Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Fing-Kof, Er-Grime, Ran-Nido M, Rogue-Ty, Key-Man, Hita-Maku
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Wagmer, Deenmer, Feemer, Corsomer, Yumer, Pokemer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Ivich, Farfich, Smearich, Aipich, Pupich, Slakich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Gastler, Zubler, Shuppler, Misdreavler, Lickitler, Magbler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: charmeleon, rhyhorn, snubbull, gligar, skiploom, dustox
  6. Kindler Frank - Pokemon: Cubind, Vulpind, Elekind, Qwilfind, Phanpind, Beldind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Sneasal, Porygal, Scythal, Anoral, Ponytal, Sandal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Abrenza, Mimenza, Girafenza, Spoinenza, Baltenza, Chimenza
Great Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Wartody, Shelldy, Waildy, Onidy, Digdy, Woopdy
  2. Lady Millie - Pokemon: Oddetty, Sproutetty, Chansetty, Togetty, Kirletty, Illumetty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Perslar, Dourlar, Glilar, Drowlar, Torklar, Rhylar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Rinonido, Whirlpoli, Nairdrago, Ckleshu, Phishcor, Bravavi
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Remotube, Crocotube, Tedditube, Liletube, Choptube, Rattatube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Glooroma, Kaburoma, Dunsproma, Skittroma, Lombroma, Vigoroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Mitecian, Trikecian, Porycian, Spincian, Sabcian, Zangcian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Omatar, Pinir, Flay, Dito, Hauner, Louded
Ultra Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Champ-Ma, Ape-Prime, Bull-Gran, Lee-Hitmon, Loom-Bre, Yama-Hari
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Wrathmer, Bromer, Lordmer, Topsmer, Crawmer, Huntmer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Venich, Rapidich, Snorlich, Ursarich, Donphich, Absich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Gengler, Crobler, Magmler, Duscler, Crueler, Umbler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: pinsir, arcanine, slaking, raticate, blastoise, marowak
  6. Kindler Frank - Pokemon: Dugind, Dewgind, Swalind, Flarind, Aipind, Qwilind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Persal, Slowkal, Smeargal, Kangal, Sevipal, Cradal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Zamenza, Hypnenza, Claydenza, Grumpenza, Jynenza, Gardenza
Master Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Goldy, Vapody, Kingledy, Pilody, Rhyddy, Flydy
  2. Lady Millie - Pokemon: Plumetty, Tangetty, Rosetty, Blissetty, Starmetty, Dodretty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Talar, Steelar, Camelar, Nidolar, Arialar, Agglar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Rostau, Bokar, Triodug, Gargli, Passnose, Cashwhis
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Feralitube, Marotube, Octitube, Armatube, Shartube, Gutotube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Belloroma, Snearoma, Laproma, Mawiroma, Venuroma, Weeroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Toncian, Mucian, Rodecian, Manecian, Ampcian, Forrecian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Dragite, Snoax, Grabull, Shify, Tropus, Salance

Round 2

Poke Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Kans-E, Rak-Spina, Bull-Snub, Ran-Nido F, Pin-Gul, Tite-Medi
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Yumer, Clampmer, Pokemer, Dilemer, Sphealmer, Choumer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Treecich, Lotich, Arich, Chopich, Squirtich, Diglich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Gastler, Tungler, Shuppler, Miteler, Smoochler, Skittler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: growlithe, meowth, ralts, chansey, teddiursa, remoraid
  6. Kindler Frank - Pokemon: Magbind, Cyndind, Mr. Mind, Cleffind, Nincind, Corphind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Chikoral, Pidgal, Cacneal, Rattal, Mankal, Smeargal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Drowenza, Cutenza, Natuenza, Abrenza, Buffenza, Spoinenza
Great Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Crocody, Shelldy, Woopdy, Onidy, Rhydy, Numedy
  2. Lady Millie - Pokemon: Gloometty, Puffetty, Delcetty, Eevetty, Farfetty, Seeletty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Torklar, Nidolar, Lailar, Skarmolar, Coolar, Baltlar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Bykrab, Gargli, Sirpin, Tapony, Phishcor, Whirlpoli
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Marshtube, Geotube, Spintube, Vigotube, Qwiltube, Sabtube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Maroma, Scyroma, Flaroma, Phanroma, Misdroma, Shelroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Pikacian, Mitecian, Voltcian, Roguecian, Plusian, Mincian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Comken, Hittop, Maile, Dragair, Sloro, Niqueen
Ultra Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Cham-Medi, Champ-Ma, On-Flare, Don-Rhy, Wrath-Poli, Cross-Hera
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Quagmer, Kingmer, Gongmer, Canthmer, Cloymer, Gyaramer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Sceptich, Marowich, Arbich, Sudowich, Toedich, Delibich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Hauntler, Sabler, Lapler, Seviler, Swampler, Volbler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: granbull, raticate, scizor, electrode, venusaur, aggron
  6. Kindler Frank - Pokemon: Typhlosind, Magmind, Camerind, Nidokind, Slashind, Golind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Charizal, Blissal, Slowbral, Cactal, Slakal, Cradal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Kadabrenza, Chimenza, Gutorenza, Xatenza, Mienza, Girafenza
Master Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Cloydy, Topsdy, Waldy, Pilody, Rhyddy, Aerody
  2. Lady Millie - Pokemon: Belloetty, Fabletty, Jynetty, Illumetty, Tuffetty, Blissetty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Entlar, Duglar, Doomlar, Carglar, Blazilar, Talar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Cunoarti, Kingsla, Dashrapi, Dauntcraw, Formcast, Nitedrago
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Slashtube, Steeltube, Crueltube, Glatube, Lunatube, Zangtube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Megaroma, Cradoma, Sunroma, Gutoroma, Ludiroma, Venuroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Raikcian, Weecian, Magcian, Claycian, Glercian, Lapcian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Tyratar, Pinir, Niking, Jolon, Chazard, Trops

Prime Cup

Round 1

  1. Cool Trainer Female Mona - Pokemon: Rhydance, Granbance, Venance, Miltance, Kecleance, Torkance
  2. Rocker Fred - Pokemon: Zapdace, Joltace, Manectrace, Victrace, Sunflorace, Meganace
  3. Blackbelt Hiro - Pokemon: Lee, Prime, Hari, King, Chan, Top
  4. Parasol Lady Felicia - Pokemon: Mawisol, Miesol, Scisol, Illusol, Scepsol, Weesol
  5. Scientist Homer - Pokemon: Perslab, Taurolab, Azumalab, Corsolab, Explab, Camelab
  6. Dragon Tamer Roy - Pokemon: Niteame, Kingdrame, Charizame, Aerodame, Altariame, Gyaradame
  7. Hex Maniac Eloise - Pokemon: Gengex, Banex, Magmex, Dusclex, Umbrex, Absex
  8. Cool Trainer Male Boomer - Pokemon: Mewstor, Raistor, Dugstor, Celestor, Blazistor, Metastor

Round 2

  1. Cool Trainer Female Mona - Pokemon: Gardevance, Ursarance, Crawdance, Snorlance, Blastance, Starmance
  2. Rocker Fred - Pokemon: Raikace, Ampharace, Electrace, Vileplace, Tangelace, Shiftrace
  3. Blackbelt Hiro - Pokemon: Blazi, Prime, Cham, Wrath, Champ, Cross
  4. Parasol Lady Felicia - Pokemon: Blissol, Persol, Ratisol, Furresol, Stantsol, Slaksol
  5. Scientist Homer - Pokemon: Alakalab, Crolab, Ninelab, Forretlab, Spinlab, Metalab
  6. Dragon Tamer Roy - Pokemon: Salamame, Steelame, Tyraname, Goldame, Granbame, Miltame
  7. Hex Maniac Eloise - Pokemon: Gengex, Dusclex, Houndex, Sablex, Mightyex, Banex
  8. Cool Trainer Male Boomer - Pokemon: Jirastor, Swampstor, Celestor, Delistor, Raistor, Mewstor

Gym Leader Castle

Rustboro Gym

Round 1

  1. Youngster Roger - Pokemon: Bulbiny, Farfiny, Cubiny, Togepiny, Zigzaginy, Slakiny
  2. Hiker Carlson - Pokemon: Hidude, Hihorn, Hiwoodo, Hizleaf, Hiron, Hibrava
  3. Gym Leader Roxanne - Pokemon: Nosepass, Rhydon, Marowak, Shuckle, Golem, Dugtrio

Round 2

  1. Youngster Roger - Pokemon: Ivyiny, Donphiny, Seadriny, Magminy, Lairiny, Dittiny
  2. Hiker Carlson - Pokemon: Hiveler, Hilix, Hirretress, Hidon, Hibrava, Himerupt
  3. Gym Leader Roxanne - Pokemon: Golem, Nosepass, Aggron, Omastar, Kabutops, Regirock

Dewford Gym

Round 1

  1. Blackbelt Ryo - Pokemon: Lee, Champ, Loom, Cross, Prime, Wrath
  2. Battle Girl Billie - Pokemon: Fablirl, Vapirl, Mawirl, Sneasirl, Tuffirl, Kangirl
  3. Gym Leader Brawly - Pokemon: Hariyama, Medicham, Hitmonchan, Blastoise, Granbull, Hitmontop

Round 2

  1. Blackbelt Ryo - Pokemon: Chan, Loom, Champ, Cross, Prime, Top
  2. Battle Girl Billie - Pokemon: Tuffirl, Blissirl, Venusirl, Mawirl, Linirl, Dustirl
  3. Gym Leader Brawly - Pokemon: Hariyama, Blaziken, Poliwrath, Alakazam, Nidoking, Snorlax

Mauville Gym

Round 1

  1. Rocker Jason - Pokemon: Buzzace, Lantace, Tonace, Tropiace, Gutorace, Cactace
  2. Engineer Horace - Pokemon: Porycian2, Glercian, Zardcian, Apecian, Ploudcian, Sevician
  3. Gym Leader Wattson - Pokemon: Manectric, Electrode, Ampharos, Plusle, Raichu, Minun

Round 2

  1. Rocker Jason - Pokemon: Electrace, Lantace, Buzzace, Cradace, Tangelace, Roseliace
  2. Engineer Horace - Pokemon: Raician, Mucian, Lapcian, Glician, Mascian, Ploudcian
  3. Gym Leader Wattson - Pokemon: Manectric, Magneton, Raikou, Zapdos, Ampharos, Jolteon

Lavaridge Gym

Round 1

  1. Cool Trainer Male Dustin - Pokemon: Ivystor, Slashstor, Sudostor, Mightstor, Dauntstor, Bastor
  2. Kindler Ronald - Pokemon: Magmind, Talind, Quilind, Marowind, Numelind, Vibravind
  3. Gym Leader Flannery - Pokemon: Torkoal, Rapidash, Magcargo, Camerupt, Flareon, Houndoom

Round 2

  1. Cool Trainer M Dustin - Pokemon: Charmestor, Snorstor, Arbostor, Ursastor, Sharpestor, Zangstor
  2. Kindler Ronald - Pokemon: Combustind, Kecleind, Lickitind, Sablind, Raticind, Kangind
  3. Gym Leader Flannery - Pokemon: Torkoal, Magcargo, Typhlosion, Entei, Moltres, Camerupt

Petalburg Gym

Round 1

  1. Lass Laura - Pokemon: Tuffette, Fablette, Delcette, Azumette, Jynette, Espette
  2. Cool Trainer F Dominique - Pokemon: Blastance, Cruelance, Stantance, Laprance, Masquerance, Gorebance
  3. Gym Leader Norman - Pokemon: Slaking, Linoone, Persian, Spinda, Furret, Granbull

Round 2

  1. Lass Laura - Pokemon: Delcette, Grumpette, Cruelette, Claydette, Granbette, Tankette
  2. Cool Trainer F Dominique - Pokemon: Ludicance, Lickitance, Kecleance, Qwilance, Omastance, Forretrance
  3. Gym Leader Norman - Pokemon: Slaking, Tauros, Stantler, Exploud, Miltank, Kangaskhan

Fortree Gym

Round 1

  1. Camper Bertie - Pokemon: Venutent, Marotent, Bellotent, Shiftent, Dugtent, Victent
  2. Picnicker Stella - Pokemon: Kangabask, Golbask, Sneabask, Donbask, Ninebask, Swabask
  3. Gym Leader Winona - Pokemon: Swellow, Fearow, Pidgeot, Pelipper, Xatu, Noctowl

Round 2

  1. Camper Bertie - Pokemon: Sceptent, Dugtent, Glertent, Goldtent, Exeggutent, Doomtent
  2. Picnicker Stella - Pokemon: Starbask, Shiftbask, Pinbask, Flybask, Blazibask, Spinbask
  3. Gym Leader Winona - Pokemon: Swellow, Altaria, Skarmory, Dodrio, Tropius, Mantine

Mossdeep Gym

Round 1

  1. Psychic Male Ferguson - Pokemon: Zamenza, Broenza, Wobbenza, Gutorenza, Medienza, Chimenza
  2. Hex Maniac Sara - Pokemon: Gengex, Crobex, Cruelex, Misdrex, Murkrex, Sharpex
  3. Gym Leaders Tate and Liza - Pokemon: Solrock, Lunatone, Hypno, Starmie, Espeon, Slowking

Round 2

  1. Psychic Male Ferguson - Pokemon: Hypnenza, Broenza, Espenza, Jynenza, Chamenza, Grumpenza
  2. Hex Maniac Sara - Pokemon: Misdrex, Sablex, Dusclex, Gengex, Tyranex, Murkrex
  3. Gym Leaders Tate and Liza - Pokemon: Solrock, Lunatone, Alakazam, Gardevior, Claydol, Xatu

Sootopolis Gym

Round 1

  1. Beauty Patricia - Pokemon: Blastody, Lantudy, Rhyddy, Pilody, Pidgeody, Masquedy
  2. Lady Marina - Pokemon: Fabletty, Tanketty, Tuffetty, Gardetty, Blisetty, Mawetty
  3. Gym Leader Juan - Pokemon: Walrein, Gyarados, Milotic, Seaking, Vaporeon, Luvdisc

Round 2

  1. Beauty Patricia - Pokemon: Feralidy, Qwildy, Rhyddy, Steelidy, Tropidy, Sweldy
  2. Lady Marina - Pokemon: Tuffetty, Blastetty, Delcetty, Joltetty, Slowketty, Topetty
  3. Gym Leader Juan - Pokemon: Walerin, Whiscash, Ludicolo, Starmie, Corsola, Suicune

Elite Four

Round 1

  1. Elite Four Sidney - Pokémon: Mightyena, Umbreon, Crawdaunt, Shiftry, Houndoom, Cacturne
  2. Elite Four Phoebe - Pokemon: Banette, Gengar, Misdreavus, Dusclops, Shedinja, Sableye
  3. Elite Four Glacia - Pokemon: Glalie, Cloyster, Dewgong, Sneasel, Delibird, Piloswine
  4. Elite Four Drake - Pokemon: Salamence, Dragonite, Altaria, Flygon, Kingdra, Aerodactyl
  5. Champion Wallace - Pokemon: Blastoise, Starmie, Feraligatr, Qwilfish, Swampert, Wailord

Round 2

  1. Elite Four Sidney - Pokemon: Mightyena, Sharpedo, Murkrow, Sneasel, Sableye, Tyranitar
  2. Elite Four Phoebe - Pokemon: Banette, Gengar, Absol, Umbreon, Girafarig, Dusclops
  3. Elite Four Glacia - Pokemon: Glalie, Regice, Walerin, Articuno, Jynx, Delibird
  4. Elite Four Drake - Pokemon: Salamence, Dragonite, Charizard, Altaria, Gyarados, Flygon
  5. Champion Wallace - Pokemon: Wailord, Whiscash, Milotic, Ludicolo, Feraligatr, Lapras

Battle Frontier Castle

Battle Factory

Round 1

  1. Factory Head Noland - Pokemon: Articuno, Rhydon, Metagross, Suicune, Hypno, Lapras

Round 2

  1. Factory Head Noland - Pokemon: Articuno, Octillery, Omastar, Espeon, Venusaur, Nidoking

Battle Arena

Round 1

  1. Arena Tycoon Greta - Pokemon: Hariyama, Machamp, Hitmonlee, Heracross, Primeape, Poliwrath

Round 2

  1. Arena Tycoon Greta - Pokemon: Medicham, Heracross, Umbreon, Shedinja, Gengar, Breloom

Battle Dome

Round 1

  1. Dome Ace Tucker - Pokemon: Arcanine, Swampert, Exeggutor, Kangaskhan, Granbull, Kingler

Round 2

  1. Dome Ace Tucker - Pokemon: Arcanine, Swampert, Salamence, Charizard, Metagross, Kangaskhan

Battle Pike

Round 1

  1. Pike Queen Lucy - Pokemon: Seviper, Nidoking, Arbok, Swalot, Muk, Weezing

Round 2

  1. Pike Queen Lucy - Pokemon: Seviper, Milotic, Shuckle, Gyarados, Steelix, Snorlax

Battle Palace

Round 1

  1. Palace Maven Spenser - Pokemon: Sceptile, Slaking, Lickitung, Miltank, Sharpedo, Zangoose

Round 2

  1. Palace Maven Spenser - Pokemon: Venusaur, Crobat, Slaking, Lapras, Arcanine, Suicune

Battle Tower

Round 1

  1. Sailor Maiden Anabel - Pokemon: Alakazam, Espeon, Slowbro, Mr. Mime, Lunatone, Starmie

Round 2

  1. Sailor Maiden Anabel - Pokemon: Alakazam, Espeon, Entei, Raikou, Exeggutor, Solrock

Battle Pyramid

Round 1

  1. Pyramid King Brandon - Pokemon: Regirock, Regice, Registeel, Moltres, Raikou, Entei

Round 2

  1. Pyramid King Brandon - Pokemon: Regirock, Regice, Registeel, Articuno, Zapdos, Moltres

Rival Battle

Round 1

  1. Rival - Pokemon: Groudon, Kyogre, Rayquaza, Deoxys, Latios, Latias

Round 2

  1. Rival - Pokemon: Groudon, Kyogre, Rayquaza, Deoxys, Latios, Latias

Trivia

  • Release Date: March 27, 2006.
  • This is the first game where the Pokemon cries from the first two games are re-used.
  • Hoenn Pokemon use N64-like Cries.
  • The trainer from Stadiums 1 and 2 is controlled by the player.
  • In the Prime Cup Tournament in R-2 Mode, Mew, Celebi and Jirachi are rentals.

See Also

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.