FANDOM


Pokemon Stadium 5 (2013, Wii U) is the fifth of the Pokemon Stadium trilogy and a video game for the Wii U.

About this Video Game

  • Over 649 Pokemon are available from this game. Over nine mini-games, plus six cups (Challenge Cup, Alpha Cup, Little Cup, Pika Cup, Poke Cup, and Prime Cup), plus a gym leader castle, with Alder as the champion himself and a rival battle with the Legendary Pokemon, are available. Ken Gates once again reprises his role as the game's announcer, as well as the trainer from the first two Stadium games.

List of Mini Games

  1. Snivy's Leaf Sculpture
  2. Seviper's Hula-Hoop
  3. Hypno's Sleep Spells
  4. Relay Cranidos
  5. Flight of The Beedrill
  6. Girafarig's Chomping Craze
  7. Watchog's Underground Adventure
  8. Jigglypuff Live
  9. Ole, Tauros

Stadium Cups

Challenge Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Camper Joe - Pokemon: Teptent, Bellstent, Ditent, Hoottent, Burtent, Brontent
  2. Janitor Sawyer - Pokemon: Trubtor, Slowptor, Gritor, Zubtor, Bulbator, Foontor
  3. Beauty Beatrice - Pokemon: Mimdy Jr., Spoidy, Digdy, Klindy, Pidody, Patdy
  4. Cowgirl Lina - Pokemon: Searstern, Chopstern, Cubstern, Bagostern, Nidostern F, Hopstern
  5. Hiker Alfonso - Pokemon: Hisand, Hidude, Hibble, Hivitar, Hinarak, Hinub
  6. Clerk Female Becky - Pokemon: Petierk, Bulberk, Exerk, Venierk, Odderk, Parerk
  7. Tamer Fillmore - Pokemon: Vysni, Lettduck, Zeedrow, Poletym, Manderchar, Tinidra
  8. Dancer Jamal - Pokemon: Sagecer, Marecer, Seelcer, Shincer, Lotcer, Slakcer
Great Ball
  1. Lass Martha - Pokemon: Emolgette, Ivette, Abrette, Audinette, Lediette, Aipette
  2. Sailor Homer - Pokemon: Dewlor, Wailor, Chokelor, Chinlor, Builor, Palpilor
  3. Preschooler Female Annie - Pokemon: Kirlool, Tedool, Wartool, Meowool, Chatool, Lampool
  4. Picnicker Lacy - Pokemon: Pikabask, Togebask, Psybask, Spinbask, Riobask, Stunbask
  5. Fisherman Simon - Pokemon: Crocish, Coolish, Staryish, Tirtish, Bibarish, Lombrish
  6. Baker Caroline - Pokemon: Mariker, Wormaker, Skipker, Lickiker, Gurker, Growlker
  7. Rancher Rubin - Pokemon: Rhycher, Onicher, Maracher, Porycher, Baycher, Magcarcher
  8. Pokemaniac Bobby - Pokemon: Prinmania, Glamania, Buttermania, Beautimania, Farmania, Kofmania
Ultra Ball
  1. Camper Joe - Pokemon: Pigtent, Krokotent, Electatent, Golbtent, Hyptent, Acceltent
  2. Janitor Sawyer - Pokemon: Zingtor, Skuntor, Quagtor, Ponytor, Ferrotor, Grantor
  3. Beauty Beatrice - Pokemon: Dugdy, Brody, Rhyddy, Frillidy, Marody, Swandy
  4. Cowgirl Lina - Pokemon: Lillistern, Nairstern, Spiristern, Ratistern, Magstern, Fraxstern
  5. Hiker Alfonso - Pokemon: Hislash, Himime, Hivalier, Hidabra, Hiferno, Hizong
  6. Clerk Female Becky - Pokemon: Belloserk, Tufferk, Chanserk, Goreberk, Leaverk, Mandiberk 
  7. Tamer Fillmore - Pokemon: Meleonchar, Churai, Rothvigo, Drillexca, Lerking, Tarpupi
  8. Dancer Jamal - Pokemon: Azumacer, Glicer, Toncer, Amooncer, Cradicer, Sevicer
Master Ball
  1. Lass Martha - Pokemon: Leafette, Jynette, Scolette, Arcanette, Cloysette, Hippowdette
  2. Sailor Homer - Pokemon: Seismilor, Blastlor, Wrathlor, Kingdlor, Sharpelor, Floatlor
  3. Preschooler Female Annie - Pokemon: Gardevool, Carracool, Swalool, Dodrool, Chandool, Champool
  4. Picnicker Lacy - Pokemon: Joltbask, Primebask, Rhypebask, Cruelbask, Serperibask, Klinkbask
  5. Fisherman Simon - Pokemon: Samurish, Gyaradish, Starmish, Omastish, Toedish, Milotish
  6. Baker Caroline - Pokemon: Snorker, Venuker, Kangaker, Haxoker, Stoutker, Cofaker
  7. Rancher Rubin - Pokemon: Gallacher, Rapidacher, Zebstricher, Gigacher, Golecher, Elekcher
  8. Pokemaniac Bobby - Pokemon: Boarmania, Electimania, Gutomania, Vapomania, Feralimania, Torkmania

Round 2

Poke Ball
  1. Camper Joe - Pokemon: Sandtent, Geotent, Cyndatent, Azutent, Mantent, Ferrotent
  2. Janitor Sawyer - Pokemon: Venotor, Magnetor, Dwetor, Cherutor, Slowtor, Drowtor
  3. Beauty Beatrice - Pokemon: Oshady, Timdy, Horsdy, Remody, Bondy, Findy
  4. Cowgirl Lina - Pokemon: Woopstern, Smearstern, Squirtstern, Gothistern, Vulstern, Goldstern
  5. Hiker Alfonso - Pokemon: Hidig, Hichop, Hidril, Hineary, Hitini, Higgenrola
  6. Clerk Female Becky - Pokemon: Sniverk, Deerlerk, Kraberk, Zuberk, Snuberk, Traperk
  7. Tamer Fillmore - Pokemon: Ritachiko, Maslug, Wicklit, Todit, Murwhis, Titemedi
  8. Dancer Jamal - Pokemon: Lotcer, Swicer, Gricer, Slacer, Solocer, Larvicer
Great Ball
  1. Lass Martha - Pokemon: Eevette, Pikette, Kabutette, Kirlette, Herdette, Woobette
  2. Sailor Homer - Pokemon: Scraglor, Omalor, Yulor, Prinlor, Marilor, Delilor
  3. Preschooler Female Annie - Pokemon: Clefool, Delcool, Meowool, Gothool, Vullabool, Jigool
  4. Picnicker Lacy - Pokemon: Emolbask, Magcarbask, Psybask, Onibask, Cubask, Whimsibask
  5. Fisherman Simon - Pokemon: Palpitish, Wartorish, Flaafish, Basculish, Wailmish, Pachirish
  6. Baker Caroline - Pokemon: Ivyker, Munchker, Rhyker, Elgyker, Lediker, Loudker
  7. Rancher Rubin - Pokemon: Blitcher, Abcher, Coolcher, Ariacher, Sercher, Shelcher
  8. Pokemaniac Bobby - Pokemon: Farmania, Mankmania, Pawmania, Rinomania, Whirlmania, Gastmania
Ultra Ball
  1. Camper Joe - Pokemon: Krokotent, Quilatent, Glitent, Amoontent, Goltent, Skarmotent
  2. Janitor Sawyer - Pokemon: Crustor, Marotor, Garbotor, Dugtor, Ratitor, Dontor
  3. Beauty Beatrice - Pokemon: Seady, Goredy, Gongdy, Octidy, Luminedy, Frilldy
  4. Cowgirl Lina - Pokemon: Magstern, Charmestern, Lopstern, Pupistern, Liestern, Zorostern
  5. Hiker Alfonso - Pokemon: Hiwoodo, Himime, Hitabuzz, Hibite, Hiron, Higoose
  6. Clerk Female Becky - Pokemon: Fablerk, Scytherk, Sneaserk, Mawerk, Skunterk, Swooberk 
  7. Tamer Fillmore - Pokemon: Tapony, Lerking, Krowmur, Nairdrago, Dorebol, Thornferro
  8. Dancer Jamal - Pokemon: Sagecer, Brocer, Chancer, Drillcer, Hypcer, Toncer
Master Ball
  1. Lass Martha - Pokemon: Ampharette, Meganette, Arcanette, Gothitette, Jynette, Gyaradette
  2. Sailor Homer - Pokemon: Scraflor, Vapolor, Bouffalor, Wrathlor, Blastlor, Cruelor
  3. Preschooler Female Annie - Pokemon: Gardevool, Sceptool, Pinsool, Beartool, Goldool, Joltool
  4. Picnicker Lacy - Pokemon: Venubask, Ursabask, Kangabask, Cacbask, Tangbask, Conkelbask
  5. Fisherman Simon - Pokemon: Starmish, Crawdish, Omastish, Floatish, Toedish, Carrish
  6. Baker Caroline - Pokemon: Snorker, Shifker, Zardker, Genker, Darmaker, Champker
  7. Rancher Rubin - Pokemon: Rapidacher, Magmocher, Ninecher, Glischer, Garcher, Hippowcher
  8. Pokemaniac Bobby - Pokemon: Electimania, Tauromania, Haxomania, Primania, Cloymania, Tropimania

Alpha Cup

Round 1

  1. Poke Fan Female Rita - Pokemon: Audinan, Rhyperian, Raichan, Wrathan, Swalan, Heatman
  2. Rocker Calvin - Pokemon: Zebstrace, Joltace, Lantace, Ferrace, Victrace, Roserace
  3. Bird Keeper John - Pokemon: Unfezash, Charizash, Gyaradash, Archeash, Swellash, Pelipash
  4. Nursery Aide Billie - Pokemon: Blissery, Tuffery, Mushery, Sectery, Toedery, Flarery
  5. Engineer Farkle - Pokemon: Zonecian, Mucian, Amphacian, Eelekcian, Glercian, Manecian 
  6. Boarder Nelson - Pokemon: Airceon, Airster, Airbird, Airgong, Airmoswine, Airpras 
  7. Waitress Nelly - Pokemon: Leavaness, Fabless, Miltess, Gardess, Frosess, Kangess
  8. Psychic Male Jaden - Pokemon: Zamenza, Hypnenza, Behenza, Grumpenza, Mienza, Espenza

Round 2

  1. Poke Fan Female Rita - Pokemon: Leavanan, Purugan, Kangan, Ursaran, Blissan, Gothitan
  2. Rocker Calvin - Pokemon: Joltace, Electivace, Raichace, Tangrace, Vileplace, Carnivace
  3. Bird Keeper John - Pokemon: Staraptash, Gliscash, Dodrash, Togekash, Swoobash, Sigilash
  4. Nursery Aide Billie - Pokemon: Audiery, Fablery, Jynery, Mandery, Miltery, Gorery
  5. Engineer Farkle - Pokemon: Rodecian, Mucian, Zonecian, Galvacian, Glercian, Luxcian 
  6. Boarder Nelson - Pokemon: Airceon, Airmoswine, Airbomasnow, Airpras, Airnilluxe, Airster 
  7. Waitress Nelly - Pokemon: Tuffess, Vaporess, Whimsicess, Granbess, Delcess, Weavess
  8. Psychic Male Jaden - Pokemon: Gallenza, Espenza, Zamenza, Broenza, Mushenza, Chimenza

Little Cup

Round 1

  1. Bug Catcher Andrew - Pokemon: Caterpy, Ledyby, Scythy, Jolty, Spinary, Wurmpy
  2. Youngster Jonny - Pokemon: Munchliny, Squirtiny, Sunkiny, Trubbiny, Lickiny, Sluginy
  3. Battle Girl Molly - Pokemon: Tepirl, Tyrirl, Mankirl, Chopirl, Makirl, Glamirl
  4. Super Nerd Jason - Pokemon: Torbvol, Lygast, Seedferro, Toybal, Dershell, Kystun
  5. School Kid Lenny - Pokemon: Oshawing, Tangeling, Growling, Deining, Aiping, Gliging
  6. Pilot Ulysses - Pokemon: Pidlot, Spealot, Wailot, Hootlot, Dodlot, Starlot
  7. Juggler Dennis - Pokemon: Ab-Ra, Drow-Zee, Ching-Ling, Bron-Zor, Smooch-Um, Mun-Na
  8. Ruin Maniac Ned - Pokemon: Sandruin, Georuin, Traruin, Drillruin, Digruin, Oniruin

Round 2

  1. Bug Catcher Andrew - Pokemon: Weedly, Kricky, Yanmy, Sewy, Nincady, Veny
  2. Youngster Jonny - Pokemon: Sniviny, Minciny, Mankiny, Magbiny, Pidginy, Cubiny
  3. Battle Girl Molly - Pokemon: Scragirl, Chimchirl, Staryirl, Elekirl, Sneasirl, Mienfirl
  4. Super Nerd Jason - Pokemon: Fingkof, Dudegeo, Dotsee, Copine, Loondrif, Seedfero
  5. School Kid Lenny - Pokemon: Misdreaving, Shellding, Ekaning, Snubbing, Arching, Foonging
  6. Pilot Ulysses - Pokemon: Taillot, Zublot, Mantlot, Glilot, Winglot, Ducklot
  7. Juggler Dennis - Pokemon: Exegg-Cute, Gothi-Ta, Ab-Ra, Drow-Zee, Solo-Sis, Bal-Toy
  8. Ruin Maniac Ned - Pokemon: Roggenruin, Rhyruin, Goleruin, Gibruin, Woopruin, Hipporuin

Pika Cup

Round 1

  1. Bug Catcher Harold - Pokemon: Beautify, Buttery, Ekany, Kakuny, Ferrosy, Whirly
  2. Youngster Bernstein - Pokemon: Serviny, Farfiny, Cubiny, Lairiny, Tanginy, Cateiny
  3. Teacher Minnie - Pokemon: Lilliped, Aiped, Ived, Rinaed, Zubed, Rioled
  4. Burglar Orville - Pokemon: Talar, Numelar, Charmelar, Cargolar, Searlar, Darular
  5. Guitarist Chester - Pokemon: Raitar, Buzztar, Tontar, Blitar, Voltar, Pachitar
  6. Poke Kid Claudia - Pokemon: Dewid, Meowid, Staryid, Yanmid, Slowpid, Stunfid
  7. Sage Tyson - Pokemon: Litwage, Smoochage, Gastage, Murkrage, Shuppage, Duskage
  8. Infielder Michael - Pokemon: Krokoder, Tungder, Magmader, Scrafder, Fearder, Pinder

Round 2

  1. Bug Catcher Harold - Pokemon: Beautify, Kakuny, Eggy, Dusty, Nidory, Scythy
  2. Youngster Bernstein - Pokemon: Dewiny, Rhydiny, Pinsiny, Timbiny, Broiny, Hypnidy
  3. Teacher Minnie - Pokemon: Servied, Ambiped, Wrathed, Champed, Octiled, Masquered
  4. Burglar Orville - Pokemon: Nitelar, Magmolar, Talar, Hippowlar, Onilar, Heatlar
  5. Guitarist Chester - Pokemon: Raitar, Eelektar, Rodetar, Amphatar, Joltar, Galtar
  6. Poke Kid Claudia - Pokemon: Persid, Marowid, Meganid, Kazamid, Mukid, Dodrid
  7. Sage Tyson - Pokemon: Jynage, Mismage, Banage, Gengage, Chandage, Honchage
  8. Infielder Michael - Pokemon: Lickider, Breder, Goleder, Kingdder, Ursader, Lurkder

Poke Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Biker Roland - Pokemon: Bish-Trub, Chop-Ma, Foo-Mien, Ran-Nido M, Mer-Gri, Burr-Tim
  2. Depot Agent Kyle - Pokemon: Drilgent, Drowgent, Roggent, Rhygent, Bulgent, Fargent
  3. Swimmer Male Frances - Pokemon: Oshamer, Magimer, Pokemer, Wagmer, Yumer, Polemer
  4. Channeler Harley - Pokemon: Litler, Misdler, Gastler, Duskler, Drifler, Yamler
  5. Cue Ball Philip - Pokemon: scraggy, zorua, growlithe, snubbull, sneasel, vanillite
  6. Hoopster Peter - Pokemon: Hoopwaddle, Hoopbone, Hoopmander, Hoopzle, Hoopteddi, Hoopgli
  7. Poke Fan Male Maxwell - Pokemon: Snival, Emolgal, Vulpal, Mankal, Onixal, Frillal
  8. Firebreather Claude - Pokemon: Hotpig, Hotby, Hotma, Hotwoo, Hotcute, Hotdish
Great Ball
  1. Skier Hynden - Pokemon: Smoochow, Mr. Mimow, Lishow, Herdiow, Shelldow, Sneasow
  2. Aroma Lady Rhonda - Pokemon: Petiroma, Ivyroma, Glooroma, Sectroma, Weepinroma, Deeroma
  3. Linebacker Lamar - Pokemon: Sawker, Priker, Breker, Topker, Choker, Scragker
  4. Maid Patricia - Pokemon: Miltaid, Clefaid, Jigaid, Kangaid, Chansaid, Audaid
  5. Tuber Stan - Pokemon: Palpitube, Hauntube, Lantube, Laitube, Mitetube, Bibatube
  6. Gambler Wilfred - Pokemon: Whirlpoli, Lettdig, Potashippo, Tunglicki, Rinonido, Bykrab
  7. Idol Kara - Pokemon: Swadol, Gridol, Porydol, Gladol, Pikadol, Kabudol
  8. Gentleman Sergio - Pokemon: Shelon, Magar, Dragair, Piwine, Crocaw, Whiride
Ultra Ball
  1. Biker Roland - Pokemon: Odor-Garb, Zing-Wee, Lot-Swa, Ape-Prime, Don-Rhy, Shao-Mien
  2. Depot Agent Kyle - Pokemon: Excagent, Duggent, Hippowgent, Marogent, Golegent, Camegent
  3. Swimmer Male Frances - Pokemon: Bromer, Topsmer, Mantmer, Seismer, Wrathmer, Octimer
  4. Channeler Harley - Pokemon: Chandler, Baneler, Gengler, Duskler, Spiritler, Cofragler
  5. Cue Ball Philip - Pokemon: zoroark, raticate, amoongus, tauros, venusaur, tropius
  6. Hoopster Peter - Pokemon: Hoopsaring, Hoopowak, Hoopbull, Hooptic, Hoopdaunt, Hooplang
  7. Poke Fan Male Maxwell - Pokemon: Lixal, Meganal, Drudal, Tyranal, Blastal, Aerodal
  8. Firebreather Claude - Pokemon: Hotmar, Hotgutor, Hotpidash, Hotcargo, Hotmor, Hotmanitan
Master Ball
  1. Skier Hynden - Pokemon: Vanillow, Jynow, Frosslow, Laprow, Dewgow, Abomow
  2. Aroma Lady Rhonda - Pokemon: Lilliroma, Cactroma, Venuroma, Belloroma, Cherroma, Whimsiroma
  3. Linebacker Lamar - Pokemon: Throker, Champker, Yamaker, Crossker, Leeker, Carioker
  4. Maid Patricia - Pokemon: Audinaid, Espaid, Mismaid, Niteaid, Blastaid, Fablaid
  5. Tuber Stan - Pokemon: Samurtube, Gutotube, Rhypetube, Marotube, Raitube, Gentube
  6. Gambler Wilfred - Pokemon: Drillexca, Donhippow, Rostau, Broslow, Triodug, Dauntcraw
  7. Idol Kara - Pokemon: Porydol-Z, Ursadol, Purudol, Skarmodol, Weadol, Tyradol
  8. Gentleman Sergio - Pokemon: Boulant, Snoax, Yega, Chazard, Powrath, Jellent

Round 2

Poke Ball
  1. Biker Roland - Pokemon: Bish-Trub, Fing-Kof, Foo-Mien, Key-Man, Ans-Ek, Lu-Rio
  2. Depot Agent Kyle - Pokemon: Roggent, Geogent, Tynagent, Larvigent, Volgent, Chingent
  3. Swimmer Male Frances - Pokemon: Duckmer, Pokemer, Squirtmer, Buimer, Yumer, Kabumer
  4. Channeler Harley - Pokemon: Litler, Duskler, Gastler, Magneler, Zubler, Murkler
  5. Cue Ball Philip - Pokemon: zorua, tepig, rattata, machop, teddiursa, palpitoad
  6. Hoopster Peter - Pokemon: Hoopbone, Hooppom, Hoopmander, Hoopnipede, Hoopphish, Hoopgling
  7. Poke Fan Male Maxwell - Pokemon: Oshawal, Happinal, Ponytal, Rhyhal, Yanmal, Timbal
  8. Firebreather Claude - Pokemon: Hotsear, Hotby, Hotlithe, Hotpix, Hotmel, Hotumaka
Great Ball
  1. Skier Hynden - Pokemon: Snorow, Shelldow, Smoochow, Vanilow, Sneasow, Snovow
  2. Aroma Lady Rhonda - Pokemon: Bayroma, Sunkroma, Glooroma, Wormaroma, Nuzroma, Shrooroma
  3. Linebacker Lamar - Pokemon: Sawker, Choker, Gurker, Monchaker, Crossker, Monleeker
  4. Maid Patricia - Pokemon: Miltaid, Clefaid, Misdaid, Kirlaid, Gothoraid, Glamaid
  5. Tuber Stan - Pokemon: Pourtube, Wartortube, Bascutube, Horstube, Psytube, Omatube
  6. Gambler Wilfred - Pokemon: Tapony, Tunglicki, Lettdig, Gargli, Boachbar, Burdril
  7. Idol Kara - Pokemon: Sagedol, Bunedol, Jigglydol, Skidol, Pikadol, Meowdol
  8. Gentleman Sergio - Pokemon: Putar, Crocaw, Traill, Piwine, Whirlide, Krokok
Ultra Ball
  1. Biker Roland - Pokemon: Odor-Garb, Croak-Toxi, Zing-Wee, Queen-Nido, Saur-Venu, Guss-Amoon
  2. Depot Agent Kyle - Pokemon: Bolgent, Gravegent, Topsgent, Dongent, Duggent, Stungent
  3. Swimmer Male Frances - Pokemon: Pourmer, Cloymer, Blastmer, Bromer, Seakmer, Jellimer
  4. Channeler Harley - Pokemon: Hauntler, Baneler, Golbler, Spiritler, Duscler, Cofagler
  5. Cue Ball Philip - Pokemon: kadabra, raticate, bouffalant, omastar, raichu, seadra
  6. Hoopster Peter - Pokemon: Hoopsage, Hoopizard, Hoopowak, Hoopslash, Hoopsaring, Hoopowdon
  7. Poke Fan Male Maxwell - Pokemon: Porygal2, Crawdal, Granbal, Darmal, Electabal, Purugal
  8. Firebreather Claude - Pokemon: Hotsear, Hotsaur, Hotgutor, Hotreebel, Hotlosion, Hotcargo
Master Ball
  1. Skier Hynden - Pokemon: Glalow, Laprow, Abomow, Glacow, Jynow, Mamosow
  2. Aroma Lady Rhonda - Pokemon: Sunfroma, Vileroma, Brerooma, Cheroma, Wormaroma, Megaroma
  3. Linebacker Lamar - Pokemon: Throker, Champker, Primeker, Shaoker, Montoker, Hariker
  4. Maid Patricia - Pokemon: Audinaid, Fablaid, Talaid, Blissaid, Gardevaid, Mismaid
  5. Tuber Stan - Pokemon: Blastube, Gyaratube, Crawtube, Mantube, Lantube, Alotube
  6. Gambler Wilfred - Pokemon: Dashrapi, Broslow, Cashwhis, Sirpin, Chompgar, Sharpbi
  7. Idol Kara - Pokemon: Gendol, Raidol, Klinkdol, Skarmodol, Tuffdol, Duradol
  8. Gentleman Sergio - Pokemon: Cobion, Dragite, Rakou, Rerock, Artuno, Mepirit

Prime Cup

Round 1

  1. Cool Trainer F Daria - Pokemon: Vanillance, Rhyperiance, Blastance, Hypnance, Stantance, Heatmance
  2. Smasher Henrietta - Pokemon: Lillismash, Gransmash, Marosmash, Pinsmash, Ursasmash, Gothismash
  3. Black Belt Sie - Pokemon: Sawk, Chan, Cross, Throh, Lee, Yama
  4. Hex Maniac Lori - Pokemon: Dusknex, Chandelex, Genglex, Absex, Krookodex, Houndex
  5. Scientist Charlie - Pokemon: Zonelab, Crawlab, Ninelab, Trosslab, Wealab, Metalab
  6. Striker Antonio - Pokemon: Sawnstrike, Venustrike, Elecstrike, Scrafstrike, Lixstrike, Octistrike
  7. Dragon Tamer Buster - Pokemon: Haxorame, Salamame, Niteame, Garchame, Kingdrame, Drudame
  8. Cool Trainer M Irwin - Pokemon: Manastor, Raistor, Mewstor, Conkelstor, Taurostor, Boufastor

Round 2

  1. Cool Trainer F Daria - Pokemon: Rhyperiance, Granbance, Venance, Starmance, Rampardance, Mandance
  2. Smasher Henrietta - Pokemon: Herasmash, Skarmosmash, Omasmash, Lickysmash, Camesmash, Cacsmash
  3. Black Belt Sie - Pokemon: Gall, Loom, Prime, Wrath, Top, Shao
  4. Hex Maniac Lori - Pokemon: Mismagiex, Jellex, Gengex, Mightex, Bisex, Weavex
  5. Scientist Charlie - Pokemon: Umbrelab, Virelab, Ninelab, Crolab, Klanglab, Trodelab
  6. Striker Antonio - Pokemon: Joltstrike, Weestrike, Golustrike, Gutostrike, Blastrike, Kangastrike
  7. Dragon Tamer Buster - Pokemon: Niteame, Drudame, Gyaradame, Kingdrame, Flygame, Charizame
  8. Cool Trainer M Irwin - Pokemon: Vicstor, Raistor, Celestor, Cloystor, Taurostor, Snorstor

Gym Leader Castle

Round 1

Striaton Gym

Snivy Chosen

  1. Waiter Gordon - Pokemon: Mincter, Bulter, Vulter, Geoter, Psyter, Tynater
  2. Waitress Magdalena - Pokemon: Clefaress, Darumess, Mimess, Corphess, Sneasess, Glamess
  3. Gym Leader Chili - Pokemon: Pansear, Darmanitan, Ponyta, Lampent, Flareon, Volcarono

Oshawott Chosen

  1. Waiter Gordon - Pokemon: Mincter, Bulter, Vulter, Geoter, Psyter, Tynater
  2. Waitress Magdalena - Pokemon: Clefaress, Darumess, Mimess, Corphess, Sneasess, Glamess
  3. Gym Leader Cilan - Pokemon: Pansage, Leafeon, Stunfisk, Crustle, Maractus, Roselia

Tepig Chosen

  1. Waiter Gordon - Pokemon: Mincter, Bulter, Vulter, Geoter, Psyter, Tynater
  2. Waitress Magdalena - Pokemon: Clefaress, Darumess, Mimess, Corphess, Sneasess, Glamess
  3. Gym Leader Cress - Pokemon: Panpour, Vaporeon, Ludicolo, Frillish, Starmie, Swanna

Nacrene Gym

  1. School Kid Evan - Pokemon: Purrling, Tangeling, Hornling, Tikling, Snubling, Murkling
  2. Scientist Russell - Pokemon: Mitelab, Roggenlab, Eleklab, Dratilab, Bronlab, Shuplab
  3. Gym Leader Lenora - Pokemon: Herdier, Watchog, Smeargle, Ambipom, Cinccino, Lopunny

Castelia Gym

  1. Harlequin Sanders - Pokemon: Scyquin, Butterquin, Shedquin, Krickequin, Ariaquin, Galvaquin
  2. Gym Leader Burgh - Pokemon: Leavanny, Crustle, Scolipede, Heracross, Dustox, Parasect

Nimbasa Gym

  1. Lady Melanie - Pokemon: Chinetty, Chansetty, Jiggetty, Kirletty, Bayletty, Lopetty
  2. Rich Boy Horace - Pokemon: Pachirich, Primich, Slowpich, Swoobich, Rhydich, Magmich
  3. Gym Leader Elesa - Pokemon: Zebstrika, Emolga, Ampharos, Lanturn, Magnezone, Galvantula

Driftveil Gym

  1. Worker Barton - Pokemon: Drilwork, Chopwork, Timwork, Buzzwork, Charmework, Stunwork
  2. Clerk Trixie - Pokemon: Swadlerk, Wigglerk, Nairlerk, Granblerk, Goreblerk, Purglerk
  3. Gym Leader Clay - Pokemon: Krokorok, Palpitoad, Excadrill, Rhydon, Sandslash, Onix

Mistralton Gym

  1. Pilot Justin - Pokemon: Tranlot, Pidgelot, Xatulot, Sigilot, Fearlot, Noctlot
  2. Gym Leader Skyla - Pokemon: Unfezant, Swoobat, Swanna, Skarmory, Staraptor, Swellow

Icirrus Gym

  1. Blackbelt Sho - Pokemon: Cham, Yama, Lee, Prime, Shao, Cario
  2. Battle Girl Lamont - Pokemon: Timbirl, Champirl, Lairirl, Pinsirl, Omastirl, Cruelirl
  3. Gym Leader Brycen - Pokemon: Vanillish, Cryogonal, Beartic, Glaceon, Lapras, Glalie

Opelucid Gym

Black version

  1. Ace Trainer F Morgan - Pokemon: Fraxance, Rhyperiance, Blissance, Glalance, Blastance, Kabutance
  2. Veteran F Leni - Pokemon: Delcet, Perset, Mismet, Venet, Duget, Talet
  3. Gym Leader Drayden - Pokemon: Haxorus, Charizard, Garchomp, Kingdra, Aerodactyl, Druddigon

White version

  1. Ace Trainer F Morgan - Pokemon: Fraxance, Rhyperiance, Blissance, Glalance, Blastance, Kabutance
  2. Veteran F Leni - Pokemon: Delcet, Perset, Mismet, Venet, Duget, Talet
  3. Gym Leader Iris - Pokemon: Dragonite, Salamence, Tyranitar, Steelix, Honchkrow, Vanilluxe

Elite Four

  1. Elite Four Shauntal - Pokemon: Cofagrigus, Gengar, Mismagius, Dusknoir, Banette, Drifblim
  2. Elite Four Grimsly - Pokemon: Krookodile, Houndoom, Mightyena, Honchkrow, Drapion, Liepard
  3. Elite Four Caitlin - Pokemon: Sigilyph, Slowbro, Exeggutor, Espeon, Gardevoir, Bronzong
  4. Elite Four Marshal - Pokemon: Mienshao, Toxicroak, Machamp, Heracross, Breloom, Conkeldurr
  5. Champion Alder - Pokemon: Bouffalant, Steelix, Rhyperior, Darmanitan, Blastoise, Alakazam

Round 2

Aspertia Gym

  1. Youngster Kenny - Pokemon: Bulbiny, Zubiny, Corphiny, Rhyhiny, Chopiny, Omaniny
  2. Lass Cora - Pokemon: Gothiette, Iggette, Eevette, Cleffette, Sneasette, Glamette
  3. Gym Leader Cheren - Pokemon: Herdier, Kangaskhan, Lickilicky, Slaking, Raticate, Ambipom

Virbank Gym

  1. Cueball Nicky - Pokemon: scraggy, totodile, aipom, pawniard, growlithe, onix
  2. Guitarist Billy Jo - Pokemon: Gritar, Gultar, Pikatar, Voltar, Tynatar, Spinatar
  3. Gym Leader Roxie - Pokemon: Weezing, Toxicroak, Muk, Ariados, Swalot, Garbodor

Castelia Gym

  1. Harlequin Sanders - Pokemon: Swadquin, Scyquin, Accelquin, Beequin, Venoquin, Mothquin
  2. Gym Leader Burgh - Pokemon: Leavanny, Scizor, Ninjask, Vespiquen, Butterfree, Dustox

Nimbasa Gym

  1. Lady Melanie - Pokemon: Wiggletty, Jynetty, Fabletty, Gardetty, Kangetty, Miltetty
  2. Rich Boy Horace - Pokemon: Emolgich, Luxrich, Rhydich, Marowich, Granbich, Carrich
  3. Gym Leader Elesa - Pokemon: Zebristka, Raichu, Electivire, Eelektross, Ampharos, Manectric

Driftveil Gym

  1. Worker Barton - Pokemon: Chokework, Flarework, Smearwork, Primework, Stantwork, Ursawork
  2. Clerk Trixie - Pokemon: Nairlerk, Shellglerk, Blisslerk, Wormalerk, Fraxlerk, Zweilerk
  3. Gym Leader Clay - Pokemon: Krookodile, Dugtrio, Rhyperior, Mamoswine, Steelix, Seismetoad

Mistralton Gym

  1. Pilot Justin - Pokemon: Unfezlot, Swelot, Pigeolot, Aerolot, Xalot, Archelot
  2. Gym Leader Skyla - Pokemon: Swoobat, Fearow, Sigilyph, Swanna, Zapdos, Braviary

Opelucid Gym

  1. Ace Trainer F Morgan - Pokemon: Omastance, Starmance, Cofance, Slowbrance, Camerance, Cactance
  2. Veteran F Leni - Pokemon: Delcet, Hippowcet, Venucet, Percet, Doncet, Liecet
  3. Gym Leader Drayden - Pokemon: Haxorus, Dragonite, Salamence, Kingdra, Druddigon, Hydreigon

Humilau Gym

  1. Ace Trainer M Gus - Pokemon: Raistor, Slashstor, Ursastor, Sawstor, Scepstor, Growthstor
  2. Gym Leader Marlon - Pokemon: Carracosta, Mantine, Blastoise, Gyarados, Cloyster, Wailord

Elite Four

  1. Elite Four Shauntal - Pokemon: Cofagrigus, Mismagius, Gengar, Banette, Dusknoir, Chandelure
  2. Elite Four Grimsly - Pokemon: Krookodile, Houndoom, Honchkrow, Drapion, Bisharp, Mightyena
  3. Elite Four Caitlin - Pokemon: Musharna, Alakazam, Gardevoir, Hypno, Exeggutor, Bronzong
  4. Elite Four Marshal - Pokemon: Throh, Hitmonlee, Hariyama, Sawk, Hitmonchan, Infernape
  5. Champion Iris - Pokemon: Hydreigon, Nidoking, Reuniclus, Darmanitan, Lapras, Cryogonal

Rival Battle

Round 1

  1. Rival - Pokemon: Tornadus, Thundurus, Reshiram, Zekrom, Landorus, Kyurem

Round 2

  1. Rival - Pokemon: Tornadus, Thundurus, Reshiram, Zekrom, Genesect, Meloetta

Trivia

  • Release Date: September 27, 2013.
  • This game features Unova Pokemon with 64-bit cries.
  • The rival battle features different Legendary Pokemon in Rounds 1 and 2.
  • In the Round 2 Prime Cup, Victini is one of the following Pokemon available as Rentals.
  • The same trainer classes from each cup reappear.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.