FANDOM


Pokemon Stadium 6 (2015, Wii U) is the sixth of the Pokemon Stadium trilogy and a video game for the Wii U. It was released on November 27, 2015.

About this Video Game

  • Over 721 Pokemon are available from this game. Over nine mini-games, plus six cups (Challenge Cup, Alpha Cup, Little Cup, Pika Cup, Poke Cup, and Prime Cup), with a Gym Leader castle, and a Rival battle with legendary Pokemon from Kalos, are also available, with Ken Gates reprising his role as the video game's announcer.

List of Mini Games

  1. Chespin's Bullet Blast
  2. Pin The Tail On The Ponyta
  3. Jynx's Freeze Frame
  4. Sky High Honchkrow
  5. Slice of A Gliscor
  6. Teddiursa's Honey Hunt
  7. Wigglytuff-a-Thon
  8. Tyrunt's Fossil Fight
  9. Tynamo's Discharging Craze

Stadium Cups

Round 1

Challenge Cup

Poke Ball
  1. Camper Trip - Pokemon: Fennetent, Swirltent, Digtent, Igglytent, Surstent, Gootent
  2. Baron Dipper - Pokemon: Chesron, Sandron, Skiron, Poochyron, Krabron, Bonron
  3. Beauty Rochelle - Pokemon: Horsdy, Wagdy, Duckdy, Remody, Squirtdy, Bardy
  4. Poke Kid Nora - Pokemon: Pumpakid, Charkid, Slowkid, Tynakid, Togekid, Larvikid
  5. Hiker Edward - Pokemon: Hidude, Hichop, Hitump, Higenrola, Hinub, Hiron
  6. Roller Skater Eric - Pokemon: Fletlater, Spearater, Deinater, Venonater, Bulbater, Drowater
  7. Tamer Maurice - Pokemon: Kiefroa, Purres, Todit, Glesmear, Pedeveni, Sagepan
  8. Cowgirl Blair - Pokemon: Searstern, Bunstern, Bellstern, Flabestern, Exeggstern, Oddistern
Great Ball
  1. Lass Mabel - Pokemon: Dedenette, Eevette, Pawniette, Meowette, Pikette, Jigette
  2. Picnicker Mindy - Pokemon: Munchbask, Balbask, Ivybask, Psybask, Minbask, Whirlbask
  3. Biker Ned - Pokemon: Cham-Pan, Fing-Kof, Gunk-Croa, Rino-Nido, Cool-Tenta, Ky-Stun
  4. Fairy Tale Girl Joy - Pokemon: Floairy, Smoochairy, Corsairy, Glamairy, Farfairy, Omairy
  5. Fisherman Hank - Pokemon: Frogadish, Claunchish, Kabutish, Wailmish, Chinchish, Tirtish
  6. Burglar Tyson - Pokemon: Litlar, Onilar, Larvelar, Magblar, Growlar, Cargolar
  7. Maid Stella - Pokemon: Clefaid, Elekaid, Gloomaid, Palpaid, Dunsaid, Maractaid
  8. Pokemaniac Rico - Pokemon: Quillamania, Klefmania, Rinamania, Gastmania, Wobbumania, Keclemania
Ultra Ball
  1. Camper Trip - Pokemon: Braitent, Froutent, Arbotent, Hyptent, Quagtent, Slitent
  2. Baron Dipper - Pokemon: Mightyron, Vigoron, Golron, Gouron, Ponyron, Seadron
  3. Beauty Rochelle - Pokemon: Dugdy, Rhyddy, Slady, Krokody, Gabidy, Pilody
  4. Poke Kid Nora - Pokemon: Slurpid, Ratid, Chansid, Boldid, Granbid, Skarmid
  5. Hiker Edward - Pokemon: Hirowak, Hirretress, Hidabra, Hilett, Hibrava, Hibink
  6. Roller Skater Eric - Pokemon: Talonater, Swanater, Lairater, Carnivater, Girafater, Heliater
  7. Tamer Maurice - Pokemon: Therscy, Broslow, Tarpupi, Tissearoma, Terhaun, Marmag
  8. Cowgirl Blair - Pokemon: Rosestern, Lopstern, Electastern, Charmestern, Cradistern, Doubstern
Master Ball
  1. Lass Mabel - Pokemon: Leafette, Bastiette, Gyaradette, Venette, Jynette, Weavette
  2. Picnicker Mindy - Pokemon: Flarebask, Exeggubask, Pangobask, Cruelbask, Genbask, Taurobask
  3. Biker Ned - Pokemon: King-Nido, Ring-Ursa, Khan-Kangas, Lure-Chande, Mar-Mala, Pede-Scoli
  4. Fairy Tale Girl Joy - Pokemon: Sylvairy, Laprairy, Gothairy, Wrathairy, Pinsairy, Rhypairy
  5. Fisherman Hank - Pokemon: Grenijish, Carrish, Crawdish, Floatish, Toedish, Barbish
  6. Burglar Tyson - Pokemon: Pylar, Embolar, Talar, Arcalar, Magmolar, Rapilar
  7. Maid Stella - Pokemon: Florgaid, Miltaid, Queenaid, Milotaid, Blastaid, Purugaid
  8. Pokemaniac Rico - Pokemon: Chesmania, Champmania, Starmania, Steemania, Ludimania, Swamania

Alpha Cup

  1. Poke Fan F Trinity - Pokemon: Sylvan, Purugan, Raichan, Fablan, Lopan, Slurpan
  2. Sailor Oliver - Pokemon: Hawlor, Samulor, Champlor, Cloystlor, Gyaralor, Barbalor
  3. Bird Keeper Phil - Pokemon: Talonflash, Charizash, Aerodash, Mandibash, Noctash, Mantash
  4. Skier Nelly - Pokemon: Aurorow, Laprow, Cryogow, Jynow, Dewgow, Glacow
  5. Engineer Brandon - Pokemon: Rotcian, Mucian, Zonecian, Amphacian, Glercian, Heliocian
  6. Firebreather Lube - Pokemon: Hotphox, Hotmortar, Hotcanine, Hotdoom, Hotmerupt, Hotmor
  7. Punk Girl Marge - Pokemon: Sevipunk, Weepunk, Swapunk, Ariapunk, Arbopunk, Dragpunk
  8. Psychic M Robin - Pokemon: Zamenza, Hypnenza, Meowsenza, Gothitenza, Mienza, Zongenza

Little Cup

  1. Bug Catcher Horton - Pokemon: Scatterby, Wurmpy, Caterpy, Scythy, Spinary, Shelmy
  2. Youngster Maverick - Pokemon: Chespiny, Mankiny, Zubiny, Bunniny, Gliginy, Sluginy
  3. Tourist F Andrea - Pokemon: Pichist, Chikist, Cyndist, Totodist, Larvist, Clefist
  4. Super Nerd Victor - Pokemon: Dudegeo, Lygast, Seedferro, Kaboopump, Dershell, Copine
  5. School Boy Winston - Pokemon: Fennekling, Claunchling, Ekaling, Mareling, Noibaling, Numeling
  6. Juggler Alexander - Pokemon: Es-Purr, Bron-Zor, Ab-Ra, Drow-Zee, Na-Tu, Ral-Ts
  7. Clerk Yvette - Pokemon: Teperk, Ducklerk, Volterk, Skiderk, Sneaserk, Phanperk
  8. Ruin Maniac Ringo - Pokemon: Tyruin, Rhyruin, Oniruin, Tirruin, Sandruin, Cubruin

Pika Cup

  1. Bug Catcher Han - Pokemon: Vivilly, Kakuny, Beautify, Scythy, Ekany, Farfy
  2. Youngster Pete - Pokemon: Fletchindiny, Rhyhiny, Piginy, Pinsiny, Sectiny, Cubiny
  3. Rich Boy Darryl - Pokemon: Quilladich, Ponytich, Slowpich, Carbich, Vulpich, Kabutich
  4. Battle Girl Lina - Pokemon: Frogadirl, Hawlirl, Chopirl, Mankirl, Tyrirl, Mienfirl
  5. Guitarist Albert - Pokemon: Dedetar, Voltar, Triketar, Magnetar, Eletar, Pachitar
  6. Gardener Wart - Pokemon: Corpdener, Wartdener, Phandener, Yudener, Porydener, Zudener
  7. Sage Roy - Pokemon: Hauntage, Misdrage, Pumpage, Shupage, Litwage, Duskage
  8. Striker Boris - Pokemon: Boldike, Hawlike, Slowbrike, Ninetike, Ursarike, Tangrike

Poke Cup

Poke Ball
  1. Backpacker M Casey - Pokemon: Pourpack, Slowpack, Spritpack, Charpack, Digpack, Zigpack
  2. Swimmer M Lars - Pokemon: Froamer, Claumer, Yumer, Corpmer, Remomer, Frimer
  3. Pokemon Ranger F Patricia - Pokemon: Bunnelger, Drowger, Smearger, Farfeger, Happiger, Teddiger
  4. Channeler Kendall - Pokemon: Pumpkatler, Gastler, Misdler, Wickler, Poochler, Niardler
  5. Rocker Preston - Pokemon: Dedennace, Magnemace, Elekace, Skidace, Bulbace, Shroomace
  6. Cue Ball Robert - Pokemon: inkay, chespin, growlithe, doduo, sneasel, axew
  7. Poke Fan M Ed - Pokemon: Fennekal, Happinal, Abral, Wagal, Dunsal, Nosepal
  8. Linebacker Jackson - Pokemon: Timbacker, Chopbacker, Foobacker, Tybacker, Mankbacker, Makubacker
Great Ball
  1. Boarder Timothy - Pokemon: Airmite, Airder, Airchum, Airnub, Airrunt, Airnillite
  2. Infielder Xavier - Pokemon: Sagefield, Oshafield, Laifield, Ledifield, Ivyfield, Thumpfield
  3. Waitress Hopkins - Pokemon: Swirless, Jiggless, Skitless, Meowess, Pichess, Clefess
  4. Gambler Jimmy - Pokemon: Lettdig, Tapony, Gargli, Boachbar, Phishcor, Tunglicki
  5. Tuber Jordan - Pokemon: Frogatube, Exeggtube, Cubotube, Rattatube, Omatube, Skretube
  6. Reporter Hawthorne - Pokemon: Skiport, Cubport, Pikaport, Oniport, Tangeport, Glaport
  7. Depot Agent Marvin - Pokemon: Braigent, Cargent, Changent, Stangent, Psygent, Kofgent
  8. Gentleman Raymundo - Pokemon: Pigite, Poron, Grothe, Doubage, Charleon, Dragair
Ultra Ball
  1. Backpacker M Casey - Pokemon: Vivipack, Vigopack, Ninepack, Vilepack, Granpack, Furpack
  2. Swimmer M Lars - Pokemon: Clawmer, Bromer, Crawmer, Wrathmer, Vapomer, Barbamer
  3. Pokemon Ranger F Patricia - Pokemon: Diggerger, Maroger, Donger, Stunger, Piloger, Quagger
  4. Channeler Kendall - Pokemon: Gourler, Baneler, Gengler, Duscler, Umbler, Absler
  5. Rocker Preston - Pokemon: Buzzace, Heliolace, Joltace, Lilligace, Venace, Maractace
  6. Cue Ball Robert - Pokemon: malamar, torterra, raticate, arcanine, kingler, jellicent
  7. Poke Fan M Ed - Pokemon: Chansal, Aggral, Girafal, Pangal, Purugal, Alomal
  8. Linebacker Jackson - Pokemon: Champbacker, Primebacker, Shaobacker, Loombacker, Crossbacker, Haribacker
Master Ball
  1. Boarder Timothy - Pokemon: Airlugg, Airster, Airlie, Airceon, Airnilluxe, Airpras
  2. Infielder Xavier - Pokemon: Goatfield, Aromafield, Charifield, Umbrefield, Ursafield, Tyranfield
  3. Waitress Hopkins - Pokemon: Slurpess, Miltess, Tuffess, Lopess, Fabless, Blisess
  4. Gambler Jimmy - Pokemon: Triodug, Broslow, Rostau, Scorgli, Kingnido, Dauntcraw
  5. Tuber Jordan - Pokemon: Ninjatube, Duratube, Gutortube, Dontube, Wrathtube, Aurotube
  6. Reporter Hawthorne - Pokemon: Lixport, Honchport, Giraport, Heatport, Feraliport, Dragaport
  7. Depot Agent Marvin - Pokemon: Delgent, Slashgent, Diggergent, Sigigent, Toedgent, Weagent
  8. Gentleman Raymundo - Pokemon: Noern, Snoax, Dragite, Rhior, Ampos, Maine

Prime Cup

  1. Ace Trainer F Astrid - Pokemon: Slurpance, Klinklance, Blastance, Granbance, Rhyperiance, Crawdance
  2.  Aroma Lady Jolene - Pokemon: Leafroma, Tropiroma, Venuroma, Victroma, Gutoroma, Lilliroma
  3.  Black Belt Jin - Pokemon: Pang, Lee, Sawk, Haw, Prime, Cario
  4.  Dragon Tamer Bert - Pokemon: Noivame, Drudame, Kingdrame, Salamame, Garchame, Goodrame
  5.  Scientist Greg - Pokemon: Trevelab, Bislab, Caclab, Wealab, Doomlab, Binklab
  6.  Hex Maniac Sierra - Pokemon: Gourgiex, Gengex, Drifblex, Umbrex, Tyranitex, Absex
  7.  Smasher Katie - Pokemon: Chesmash, Aegismash, Delismash, Ursasmash, Goldsmash, Haxosmash
  8.  Ace Trainer M Carson - Pokemon: Dianstor, Raistor, Mewstor, Florstor, Miestor, Slashstor

Round 2

Challenge Cup

Poke Ball
  1. Camper Trip - Pokemon: Digtent, Sandtent, Fennetent, Slowtent, Bulbatent, Gritent
  2. Baron Dipper - Pokemon: Swirlon, Cleffon, Drowzon, Chespon, Shellon, Vanilon
  3. Beauty Rochelle - Pokemon: Happidy, Wagdy, Barbody, Totody, Duckledy, Spritdy
  4. Poke Kid Nora - Pokemon: Plusid, Pichid, Minid, Smeargid, Cyndid, Slakid
  5. Hiker Edward - Pokemon: Hitump, Hidude, Hipole, Hichop, Hicute, Hiwoop
  6. Roller Skater Eric - Pokemon: Fletlater, Pidglater, Winglater, Hootlater, Spealater, Tailater
  7. Tamer Maurice - Pokemon: Wottosha, Gusfoon, Else, Todit, Bebefla, Purres
  8. Cowgirl Blair - Pokemon: Bunstern, Pipstern, Larvistern, Dwestern, Squirtstern, Venostern
Great Ball
  1. Lass Mabel - Pokemon: Marette, Pikette, Teddiette, Jigette, Meowette, Togette
  2. Picnicker Mindy - Pokemon: Dedebask, Psybask, Darubask, Whirlibask, Omabask, Bunnelbask
  3. Biker Ned - Pokemon: Fing-Kof, Gunk-Croa, Choke-Ma, Cham-Pan, Foo-Mien, Bat-Noi
  4. Fairy Tale Girl Joy - Pokemon: Klefairy, Cranairy, Phanairy, Smoochairy, Gloomairy, Floairy
  5. Fisherman Hank - Pokemon: Frogadish, Binish, Wartorish, Coolish, Marshtish, Luvdish
  6. Burglar Tyson - Pokemon: Onilar, Growlar, Litlar, Lamplar, Numelar, Gravelar
  7. Maid Stella - Pokemon: Eevaid, Clefaid, Delcaid, Elekaid, Corsolaid, Abraid
  8. Pokemaniac Rico - Pokemon: Inkmania, Tirmania, Loudmania, Munchmania, Crocomania, Bergmania
Ultra Ball
  1. Camper Trip - Pokemon: Dugtent, Charmetent, Doubtent, Rhytent, Krokotent, Eelektent
  2. Baron Dipper - Pokemon: Gouron, Braixon, Raticon, Tangelon, Scython, Furfron
  3. Beauty Rochelle - Pokemon: Chansdy, Brody, Relidy, Persdy, Excady, Ferrody
  4. Poke Kid Nora - Pokemon: Raichid, Magmid, Ambid, Swoobid, Girafid, Amaurid
  5. Hiker Edward - Pokemon: Hiquag, Higar, Hirowak, Hibrava, Hidabra, Hidra
  6. Roller Skater Eric - Pokemon: Talonater, Fearater, Pidgeater, Unfater, Swelater, Altater
  7. Tamer Maurice - Pokemon: Buzzelecta, Goslig, Marmag, Bitega, Loombre, Roarkzo
  8. Cowgirl Blair - Pokemon: Lopstern, Kadastern, Ponystern, Pupistern, Vigostern, Escastern
Master Ball
  1. Lass Mabel - Pokemon: Ursarette, Venusette, Donpette, Cruelette, Jynette, Ampharette
  2. Picnicker Mindy - Pokemon: Diggerbask, Goldbask, Avabask, Pinbask, Charibask, Florbask
  3. Biker Ned - Pokemon: Goro-Pan, Durr-Conkel, Champ-Ma, Cross-Hera, Cario-Lu, Yama-Hari
  4. Fairy Tale Girl Joy - Pokemon: Sylvairy, Queenairy, Gothairy, Golairy, Blastairy, Laprairy
  5. Fisherman Hank - Pokemon: Crawdish, Swampish, Wrathish, Floatish, Cloystish, Gyaradish
  6. Burglar Tyson - Pokemon: Pylar, Chandelar, Talar, Magmolar, Doomlar, Camelar
  7. Maid Stella - Pokemon: Miltaid, Feralaid, Arcanaid, Steelaid, Primaid, Tauraid
  8. Pokemaniac Rico - Pokemon: Electimania, Infermania, Snormania, Rampamania, Alakamania, Joltmania

Alpha Cup

  1. Poke Fan F Trinity - Pokemon: Slurpan, Aloman, Delcan, Misman, Blissan, Florgan
  2. Sailor Oliver - Pokemon: Champlor, Brolor, Carralor, Primelor, Blastlor, Cruelor
  3. Bird Keeper Phil - Pokemon: Noivash, Fearash, Gyaradash, Braviash, Swellash, Tropiash
  4. Skier Nelly - Pokemon: Mamosow, Cloystow, Glalow, Vanillow, Weavow, Beartow
  5. Engineer Brandon - Pokemon: Heliocian, Rodecian, Trosscian, Zebcian, Electician, Manecian
  6. Firebreather Lube - Pokemon: Hotziken, Hotkoal, Hottales, Hotpidash, Hotdelure, Hotcargo
  7. Punk Girl Marge - Pokemon: Amoonpunk, Mupunk, Garbopunk, Toxipunk, Qwilpunk, Scolipunk
  8. Psychic M Robin - Pokemon: Delphenza, Sigilenza, Zamenza, Gutorenza, Grumpenza, Jynenza

Little Cup

  1. Bug Catcher Horton - Pokemon: Sewaddy, Venipy, Weedly, Nincady, Comby, Yanmy
  2. Youngster Maverick - Pokemon: Froakiny, Binaciny, Cubiny, Pidginy, Gulpiny, Beldiny
  3. Tourist F Andrea - Pokemon: Chespist, Swirlist, Slakist, Blitzist, Machist, Murkist
  4. Super Nerd Victor - Pokemon: Torbvol, Fingkof, Dotsee, Bishtrub, Cuteexegg, Loondrif
  5. School Boy Winston - Pokemon: Munchling, Tympling, Magbling, Corphling, Slowpling, Skidling
  6. Juggler Alexander - Pokemon: Fenne-Kin, Gothi-Ta, Cle-Ffa, Iggly-Buff, Gri-Mer, Noi-Bat
  7. Clerk Yvette - Pokemon: Lickiterk, Petilerk, Psyderk, Omanerk, Honerk, Tangelerk
  8. Ruin Maniac Ringo - Pokemon: Tyruin, Kaburuin, Georuin, Anoruin, Woopruin, Swiruin

Pika Cup

  1. Bug Catcher Han - Pokemon: Beautify, Sewady, Ivysaury, Pidgeotty, Mothy, Venipy
  2. Youngster Pete - Pokemon: Fletchindiny, Farfiny, Spritziny, Rhydiny, Rinoiny, Drowziny
  3. Rich Boy Darryl - Pokemon: Ninetich, Ursarich, Voltich, Laprich, Gabich, Kinglich
  4. Battle Girl Lina - Pokemon: Panchirl, Timbirl, Chopirl, Makuhirl, Meditirl, Hawlirl
  5. Guitarist Albert - Pokemon: Dedetar, Emoltar, Magnetar, Eletar, Plutar, Mintar
  6. Gardener Wart - Pokemon: Frogadener, Blitdener, Crawdener, Wordener, Grandener, Clawdener
  7. Sage Roy - Pokemon: Gengage, Banage, Crobage, Dusknage, Sablage, Trevenage
  8. Striker Boris - Pokemon: Sligike, Skuntike, Slowbrike, Nairike, Jynike, Tropike

Poke Cup

Poke Ball
  1. Backpacker M Casey - Pokemon: Digpack, Sandpack, Trapack, Woopack, Geopack, Drilpack
  2. Swimmer M Lars - Pokemon: Pourmer, Pokemer, Tortmer, Lotamer, Horsmer, Kabumer
  3. Pokemon Ranger F Patricia - Pokemon: Tyger, Nidoger M, Cuboger, Larviger, Oniger, Rhyger
  4. Channeler Kendall - Pokemon: Phantler, Gastler, Wickler, Duskler, Sneasler, Zoruler
  5. Rocker Preston - Pokemon: Heliotace, Pichace, Trikace, Parace, Oddace, Turtwace
  6. Cue Ball Robert - Pokemon: chespin, bunnelby, rattata, shellder, goldeen, clauncher
  7. Poke Fan M Ed - Pokemon: Happinal, Magbal, Snubbal, Cacnal, Abral, Omanal
  8. Linebacker Jackson - Pokemon: Chambacker, Titebacker, Foobacker, Chopbacker, Mankbacker, Roguebacker
Great Ball
  1. Boarder Timothy - Pokemon: Airmaura, Airchoo, Airder, Airrunt, Airchum, Airsel
  2. Infielder Xavier - Pokemon: Skifield, Exeggfield, Loudfield, Yufield, Vigofield, Drowfield
  3. Waitress Hopkins - Pokemon: Chansess, Clefairess, Swirless, Snubbess, Meowess, Cottoness
  4. Gambler Jimmy - Pokemon: Lettdig, Gargli, Shrewsand, Pinchtra, Deengol, Phishcor
  5. Tuber Jordan - Pokemon: Frogatube, Fritube, Omatube, Kabutube, Tentatube, Skretube
  6. Reporter Hawthorne - Pokemon: Pikaport, Murkport, Jigglyport, Spritport, Duskport, Wailport
  7. Depot Agent Marvin - Pokemon: Braigent, Gravegent, Delgent, Slowgent, Ivygent, Grigent 
  8. Gentleman Raymundo - Pokemon: Deott, Magar, Sel, Blile, Bedrill, Venoth
Ultra Ball
  1. Backpacker M Casey - Pokemon: Dugpack, Excapack, Golepack, Camepack, Vibrapack, Pilopack
  2.  Swimmer M Lars - Pokemon: Bromer, Lantmer, Miemer, Ludimer, Gastromer, Carramer
  3.  Pokemon Ranger F Patricia - Pokemon: Maroger, Diggerger, Rhydoger, Hippowger, Slashger, Steeliger
  4.  Channeler Kendall - Pokemon: Hauntler, Goluler, Mismaler, Duscler, Umbler, Krookoler
  5.  Rocker Preston - Pokemon: Helioace, Zebstrace, Raichace, Sunflorace, Cactace, Roserace
  6.  Cue Ball Robert - Pokemon: raticate, charizard, carbink, kangaskhan, nidoking, exeggutor
  7.  Poke Fan M Ed - Pokemon: Granbal, Magmal, Ursaral, Lickilal, Lordal, Weaval
  8.  Linebacker Jackson - Pokemon: Chokebacker, Herabacker, Leebacker, Yamabacker, Shaobacker, Topbacker
Master Ball
  1. Boarder Timothy - Pokemon: Airceon, Airlie, Airpras, Airtic, Airmoswine, Airlugg
  2. Infielder Xavier - Pokemon: Goatfield, Venufield, Trofield, Bellofield, Cherifield, Carnifield
  3. Waitress Hopkins - Pokemon: Miltess, Fabless, Jyness, Blisess, Tuffess, Kangess
  4. Gambler Jimmy - Pokemon: Cunoarti, Queennido, Cashwhis, Kingslow, Periorrhy, Phandon
  5. Tuber Jordan - Pokemon: Suitube, Blasttube, Cloytube, Lordtube, Seismitube, Vapotube
  6. Reporter Hawthorne - Pokemon: Raiport, Proboport, Alakaport, Sigiport, Lickiport, Sawsport
  7. Depot Agent Marvin - Pokemon: Molgent, Talongent, Champgent, Golugent, Kissgent, Taurogent
  8. Gentleman Raymundo - Pokemon: Gora, Magzone, Dragite, Eni, Elevire, Haucha

Prime Cup

  1. Ace Trainer F Astrid - Pokemon: Gardevance, Camerance, Venance, Omastance, Weavance, Probopance
  2.  Aroma Lady Jolene - Pokemon: Lilliroma, Roseroma, Gutoroma, Sectroma, Megaroma, Belloroma
  3.  Black Belt Jin - Pokemon: Gall, Loom, Chan, Cham, Throh, Cross
  4.  Dragon Tamer Bert - Pokemon: Goodrame, Niteame, Galgame, Tyraname, Kingdrame, Haxorame
  5.  Scientist Greg - Pokemon: Trevelab, Krookolab, Scilab, Mightlab, Zorolab, Forrelab
  6.  Hex Maniac Sierra - Pokemon: Gengex, Mismex, Crawdex, Cofagex, Bisex, Mandibex
  7.  Smasher Katie - Pokemon: Alakamash, Raismash, Heatsmash, Cruelsmash, Charismash, Flaresmash
  8.  Ace Trainer M Carson - Pokemon: Hoopstor, Ursastor, Hydreistor, Magcarstor, Feralistor, Stantstor

Gym Leader Castle

Round 1

Santalune Gym

  1. Youngster Benson - Pokemon: Chespiny, Cubchiny, Rhyhiny, Farfiny, Shelldiny, Goominy
  2. Lass Irma - Pokemon: Surskette, Pichette, Skitette, Bunette, Eevette, Glamette
  3. Gym Leader Viola - Pokemon: Vivillon, Dustox, Pinsir, Heracross, Butterfree, Mothim

Cyllage Gym

  1. Rising Star F Roberta - Pokemon: Georise, Arorise, Graverise, Lairise, Golerise, Aggrise
  2. Hiker Johnny - Pokemon: Hirunt, Hishrew, Hilett, Hibone, Hinub, Hibuto
  3. Gym Leader Grant - Pokemon: Onix, Rhydon, Sudowoodo, Tyrantrum, Aurorus, Nosepass

Shalour Gym

  1. Roller Skater Dylan - Pokemon: Macholler, Makuholler, Tyroller, Mankoller, Rioller, Scragoller
  2. Gym Leader Korrina - Pokemon: Lucario, Mienshao, Primeape, Breloom, Hitmonlee, Hitmontop

Courmaline Gym

  1. Pokemon Ranger Melody - Pokemon: Exegger, Ivyger, Weepinger, Ferroger, Sunfloger, Cradiger
  2. Gym Leader Ramos - Pokemon: Gogoat, Sceptile, Jumpluff, Vileplume, Amoonguss, Parasect

Lumiose Gym

  1. Schoolboy Tony - Pokemon: Dedeling, Luxiling, Magneling, Trikeling, Pikaling, Voltling
  2. Ace Trainer M Matt - Pokemon: Raistor, Electastor, Lantstor, Manecstor, Luxiostor, Eelekstor
  3. Gym Leader Clemont - Pokemon: Heliolisk, Luxray, Electrode, Jolteon, Pachirisu, Galvantula

Laverre Gym

  1. Gym Leader Valerie - Pokemon: Sylveon, Mr. Mime, Slurpuff, Florgess, Granbull, Aromatisse

Anistar Gym

  1. Psychic Male Stewart - Pokemon: Girafenza, Espenza, Behenza, Jynenza, Gardenza, Swoobenza
  2. Hex Maniac Alyson - Pokemon: Malamex, Bisex, Gengex, Dusknex, Krookex, Pangex
  3. Gym Leader Olympia - Pokemon: Meowstic, Slowking, Alakazam, Reuniclus, Metagross, Bronzong

Snowbelle Gym

  1. Ace Trainer F Shelby - Pokemon: Bergmance, Shelldance, Seelance, Snorance, Snovance, Smoochance
  2. Gym Leader Wulfric - Pokemon: Abomasnow, Cloyster, Aurorus, Lapras, Dewgong, Mamoswine

Elite Four

  1. Elite Four Malva - Pokemon: Pyroar, Magcargo, Torkoal, Heatmor, Arcanine, Magmortar
  2. Elite Four Wikstorm - Pokemon: Klefki, Steelix, Bastiodon, Magnezone, Mawile, Excadrill
  3. Elite Four Drasna - Pokemon: Dragalge, Hydreigon, Dragonite, Garchomp, Flygon, Goodra
  4. Elite Four Siebold - Pokemon: Clawitzer, Blastoise, Gyarados, Crawdaunt, Lanturn, Floatzel
  5. Champion Diantha - Pokemon: Gardevoir, Venusaur, Gourgeist, Slowbro, Ursaring, Rapidash

Round 2

Santalune Gym

  1. Youngster Benson - Pokemon: Goominy, Squirtiny, Noibiny, Cubiny, Mankiny, Tunginy
  2. Lass Irma - Pokemon: Raltette, Digette, Bunette, Smoochette, Meowette, Teddiette
  3. Gym Leader Viola - Pokemon: Vivillon, Beedrill, Scizor, Wormadam, Parasect, Ledian

Cyllage Gym

  1. Rising Star F Roberta - Pokemon: Golerise, Georise, Hornrise, Pilorise, Phanprise, Sandirise
  2. Hiker Johnny - Pokemon: Hiorok, Hirowak, Hidon, Hislash, Hidug, Hipowdon
  3. Gym Leader Grant - Pokemon: Tyrantrum, Steelix, Rhyperior, Camerupt, Kabutops, Aggron

Shalour Gym

  1. Roller Skater Dylan - Pokemon: Chokoller, Makoller, Mienfoller, Breloller, Primoller, Topoller
  2. Gym Leader Korrina - Pokemon: Lucario, Hitmonchan, Machamp, Medicham, Heracross, Hariyama

Courmaline Gym

  1. Pokemon Ranger Melody - Pokemon: Gutorger, Tropiger, Victger, Roseger, Cacger, Maracger
  2. Gym Leader Ramos - Pokemon: Gogoat, Venusaur, Sunflora, Cradily, Tangrowth, Carnivine

Lumiose Gym

  1. Schoolboy Tony - Pokemon: Pikaling, Voltling, Chinchling, Miteling, Trikeling, Shinling
  2. Ace Trainer M Matt - Pokemon: Heliostor, Elestor, Plustor, Minstor, Blistor, Pachistor
  3. Gym Leader Clemont - Pokemon: Luxray, Raichu, Magnezone, Manectric, Ampharos, Electrode

Laverre Gym

  1. Gym Leader Valerie - Pokemon: Sylveon, Aromatisse, Clefable, Wigglytuff, Granbull, Slurpuff

Anistar Gym

  1. Psychic Male Stewart - Pokemon: Kazamenza, Hypnenza, Grumpenza, Mushenza, Mienza, Reunenza
  2. Hex Maniac Alyson - Pokemon: Gourgex, Gengex, Absex, Honchex, Banex, Trevenex
  3. Gym Leader Olympia - Pokemon: Meowstic, Jynx, Gothitelle, Gardevoir, Espeon, Claydol

Snowbelle Gym

  1. Ace Trainer F Shelby - Pokemon: Aurorance, Mamosance, Cloystance, Laprance, Avalance, Glalance
  2. Gym Leader Wulfric - Pokemon: Abomasnow, Froslass, Glaceon, Cryogonal, Vanilluxe, Beartic

Elite Four

  1. Elite Four Malva - Pokemon: Pyroar, Heatmor, Charizard, Ninetales, Magcargo, Camerupt
  2. Elite Four Wikstorm - Pokemon: Klefki, Magnezone, Metagross, Probopass, Bastiodon, Bisharp
  3. Elite Four Drasna - Pokemon: Goodra, Dragalge, Dragonite, Salamence, Kingdra, Druddigon
  4. Elite Four Siebold - Pokemon: Clawitzer, Tentacruel, Crawdaunt, Wailord, Omastar, Alomomola
  5. Champion Diantha - Pokemon: Gardevoir, Slaking, Sceptile, Torkoal, Tropius, Mightyena

Rival Battle

Round 1

  1. Rival - Pokemon: Xerneas, Yveltal, Zygrade, Volcanion

Round 2

  1. Rival - Pokemon: Xerneas, Yveltal, Zygrade, Volcanion

Trivia

  • This is the sixth and latest game in history.
  • Kalos Pokemon have 64-bit cries for the first time.
  • Same trainer classes appear since the first game.
  • Musics also appear too.
  • There are different Pokemon in the Rival battle from Rounds 1 and 2.
  • Hoopa and Diancie appear as Rentals of the Round 2 version of Prime Cup.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.