Fandom

Scratchpad

Seminarka

215,942pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Welcome to the Seminarka mini wiki at Scratchpad!

You can use the box below to create new pages for this mini-wiki. Make sure you type [[Category:Seminarka]] on the page before you save it to make it part of the Seminarka wiki (preload can be enabled to automate this task, by clicking this link and saving that page. Afterwards, you may need to purge this page, if you still see this message).


Wikia.com

Je projekt, který vytvořil zakladatel již několikráte zmiňované Wikipedie, Jimmy Wales. Dle jeho vlastních slov jde o: „(...) for-profit venture that hopes to expand the idea beyond encyclopedias into all kinds of Internet-based communities and collaborative projects.“ Tedy o ziskový projekt, který se snaží přenést myšlenku encyklopedií do všech internetových komunit a projektů s hromadnou spoluprací.

Úvodní nadpis na webu wiki.com říká: „Welcome to Wikia, a collection of communities with websites that you can edit.“ Tedy:“Vitejte na Wikii, kolekci komunit s weby, které můžete upravovat.“ Takovýchto webů bylo v březnu 2007 přes 2500. Každý z nich má svou subdoménu, např. http://quitsmoking.wikia.com. Při listování jednotlivými weby je možné stránku okamžitě upravit pomocí tlačítka edit.

Wikia1nawww

--Ciza 14:20, 27 May 2007 (UTC)

Also on Fandom

Random wikia