Fandom

Scratchpad

Twórcy europejskiego pozytywizmu

219,292pages on
this wiki
Add New Page
Discuss this page0 Share

W Europie nową epokę po romantyzmie zwie się, ze względu na nurt dominujący w literaturze i sztuce, realizmem, a za umowną datę jej początku uznaje się rok 1850. Pamiętajmy jednak, że Stendhal, ojciec powieści realistycznej, uważany równocześnie za twórcę romantycznego, żył i tworzył w pierwszej połowie XIX w. Balzak, pisarz odpowiedzialny za ukształtowanie się realizmu w prozie, zmarł w roku 1850. Reprezentant tego kierunku w Anglii, Dickens, umiera w roku 1870. Podwaliny pod realizm zostały zatem położone.

FRANCJA

  • Stendhal („Czerwone i czarne”, „Pustelnia parmeńska”)
  • Gustaw Flaubert („Pani Bovary”, „Szkoła uczuć”)
  • Honoriusz Balzak (cykl powieści „Komedia ludzka”- „Ojciec Goriot”, „Eugenia Grandet” i inne) (por. dalej)

Honoriusz Balzak Pisarz, który wyprzedził epokę, ale bez niego nie da się mówić o rozwoju dziewiętnastowiecznej powieści. Gatunek ten uznawał za swoiste narzędzie nauki. Wierzył, że człowieka kształtuje środowisko. Szczegółowo więc opisywał otoczenie i przestrzeń, w których umieszczał swoich bohaterów. Ważny w jego twórczości jest motyw kariery młodego bohatera, z reguły prowincjusza, i wtajemniczania go w zło świata; przykład takiego bohatera to Rastignac z Ojca Goriot. Motyw pieniądza jako siły rządzącej światem, konfrontacja ideałów z rzeczywistością, cena ambicji - to tematy powracające w prozie Balzaka.

Patrz: Powieść realistyczna

ANGLIA

Dawid Copperfield Opowieść o losach chłopca sieroty, skazanego na pedagogiczne pomysły okrutnego ojczyma, potem na przebywanie w szkole o drakońskich metodach wychowawczych. Dawid znajduje przystań u dziwacznej ciotki, która początkowo nie uznawała jego istnienia, pragnęła bowiem, by Dawid był dziewczynką. Śledzimy losy chłopca aż do jego dorosłości, w tym jego dwa małżeństwa (pierwsze stanowczo nieudane). Dawid boryka się ze złem świata, który uosabia paskudny Uriasz Heep. Z kolei uosobieniem dobra i szlachetności jest Agnieszka - druga żona Dawida Copperfielda.

Klub Pickwicka Opowiada o tym, jak stary angielski dżentelmen pan Pickwick założył wraz z przyjaciółmi klub i wyruszył na krajoznawczą podróż po Anglii. Główną atrakcją powieści jest humor i pogodna atmosfera, zabawne przygody śmieszą, tym bardziej że nie licują z powagą i dostojeństwem „uczonych" angielskich podróżników w surdutach i melonikach. Powieść jest skarbnicą informacji o życiu ówczesnej Anglii, prezentuje niezapomniane typy charakterologiczne (w tym samego Pickwicka), „sprzedaje" także ciepłą, uspokajającą filozofię życiową.

Rosja

  • Lew Tołstoj („Wojna i Pokój”, „Anna Karenina”)
  • Fiodor Dostojewski („Zbrodnia i kara”)
  • Antoni Czechow („Wujaszek Wania”, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry”)
  • Mikołaj Gogol („Rewizor”)

Fiodor Dostojewski Pozostawił powieści bardzo ważne w literaturze światowej i trudne do jednoznacznego zaklasyfikowania. Jedyne w swoim rodzaju. Wykraczające poza realizm, ale też nieczysto naturalistyczne. Michał Bachtin, rosyjski teoretyk literatury, nazywał je polifonicznymi. Są mroczne, badają najczarniejsze pokłady ludzkiej psychiki, szpiegują, analizują naturę ludzką, zło i szaleństwo. Terytorium powieści Dostojewskiego często bywa świat okrucieństwa, nędzy, głodu. Bohaterów nieodmiennie prześladują wszelkie ludzkie przewinienia, zbrodnie, nierząd, nałogi. Pisarz wkracza głęboko w ludzką duszę, a przy tym chętnie wykorzystuje motywy powieści sensacyjnej. Patrz: Zbrodnia i karaAntykŚredniowieczeRenesansBarokOświecenieRomantyzmPozytywizmModernizm20-lecieWspółczesność
Pozytywizm
Pozytywizm
Wypracowanie
Uploadimage
Wszystkie artykuły, obrazki i szablonyZaloguj się
NewsNowe stronyToDoCiekawe stronyEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random wikia