FANDOM


Ultimate Pokemon Stadium 3 is a sequel to Pokemon Stadium 3 and a Gamecube video game made on May 1, 2006.

About the Game

  • It has over 386 Pokemon, the same 9 mini games, plus four cups: Challenge Cup, Little Cup, Poke Cup and Prime Cup, and a Gym Leader Castle, with a Battle Frontier Castle as an addition. The final battle is against the rival who has Groudon, Kyogre, and Rayquaza. The Trainer from the first two Stadium Games is controlled by the player.

Mini Games

  1. Feebas' Big Splash
  2. Raticate's Hungry Strike
  3. Spheal's Roller Madness
  4. Shellder's Clamp Craze
  5. Tangela's Vine Swing
  6. Electrike's Charging Power
  7. Corphish's Slice of Life
  8. Omanyte's Wheelie Ride
  9. Poochyena's Obstacle Course

Cups

Challenge Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Bulbatent, Switent, Mudtent, Bellstent, Mareetent, Snubtent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Pichutar, Odditar, Drowtar, Seetar, Lotar, Magnetar
  3. Beauty Rebecca - Pokemon: Squirtdy, Pokedy, Krabdy, Woopdy, Digdy, Trapindy
  4. Painter Henry - Pokemon: Paintata, Paintzee, Paintini, Paintkern, Paintyena, Paintada
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hishrew, Hichop, Hidude, Hipip, Hirogue, Hiboach
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Vulsol, Exeggsol, Smearsol, Azusol, Zigzasol, Belsol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Batzu, Mergri, Diletoto, Copine, Vitarlar, Gonba
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Sphealish, Slakish, Ekanish, Deenish, Slugmish, Clampish
Great Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Pikette, Gloomette, Cacnette, Meowette, Lediette, Aipette
  2. Sailor Morton - Pokemon: Wartotlor, Coolor, Yulor, Corsolor, Carvalor, Lomblor
  3. Bird Keeper Harry - Pokemon: Pidgeottash, Farfash, Lediash, Delibash, Yanmash, Beautifash
  4. Picknicker Jamie - Pokemon: Psyback, Onibask, Phanbask, Chinbask, Teddibask, Spinbask
  5. Biker Gordon - Pokemon: Pin-Gul, Phish-Cor, Choke-Ma, Horn-Rhy, Tung-Licki, By-Mag
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Gastpert, Dunspert, Nuzpert, Makupert, Anopert, Luvpert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Growlar, Omalar, Arialar, Loudlar, Numelar, Baltlar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Rinomania, Whirlmania, Wobbumania, Delmania, Wailmania, Kecmania
Ultra Ball
  1. Camper Steve - Pokemon: Charmetent, Slashtent, Perstent, Azumatent, Forretent, Vigotent
  2. Guitarist Reginald - Pokemon: Raitar, Goltar, Brotar, Grantar, Bretar, Chamtar
  3. Beauty Rebecca - Pokémon: Kingledy, Quagdy, Pelidy, Nosepady, Whiscady, Huntady
  4. Painter Henry - Pokemon: Painticate, Paintabra, Paintgar, Paintoone, Paintask, Paintily
  5. Hiker Buster - Pokemon: Hidug, Himaro, Hiwoodo, Hifarig, Himory, Higoose
  6. Parasol Lady Adriana - Pokemon: Arbosol, Vilesol, Chansol, Bellosol, Pupisol, Grumpsol
  7. Tamer Edward - Pokemon: Fablecle, Zingwee, Therscy, Selsnea, Tophitmon, Viperse
  8. Fisherman Howard - Pokemon: Nairish, Krowish, Octillerish, Sablish, Banish, Gorebish
Master Ball
  1. Lass Sandra - Pokemon: Venusette, Cloystette, Rhydette, Scizette, Tankette, Gardette
  2. Sailor Morton - Pokémon: Goldlor, Wrathlor, Topslor, Kinglor, Sharplor, Dauntlor
  3. Bird Keeper Harry - Pokémon: Dodrash, Aerodash, Crobash, Wailash, Flygash, Tropiash
  4. Picnicker Jamie - Pokemon: Nidobask, Rapibask, Exeggubask, Ursabask, Torbask, Cacbask
  5. Biker Gordon - Pokemon: K-Mu, Ape-Prime, Mar-Mag, Phan-Don, Zard-Chari, Lot-Swa
  6. Expert Male Lars - Pokemon: Garpert, Umbpert, Claypert, Jynpert, Xapert, Lunapert
  7. Burglar Melvin - Pokemon: Talar, Doomlar, Cruelar, Agglar, Swamplar, Glalar
  8. Pokemaniac Bart - Pokemon: Arcamania, Kangamania, Tauromania, Crossmania, Ploudmania, Armania

Round 2

Poke Ball
Great Ball
Ultra Ball
Master Ball

Little Cup

Round 1

  1. Bug Catcher Rodrick - Pokemon: Caterpy, Pary, Spinary, Weedly, Wurmpy, Sursky
  2. Youngster Louie - Pokemon: Squirtiny, Rhyiny, Seediny, Mankiny, Sentiny, Sunkiny
  3. Poke Fan Miranda - Pokemon: Pichan, Snubban, Chopan, Douran, Raltan, Barban
  4. Super Nerd Skeeter - Pokemon: Dudegeo, Lygast, Copine, Torbvol, Dershell, Toybal
  5. School Kid Percy - Pokemon: Growling, Sandling, Shroomling, Magling, Oniling, Nidoling Male
  6. Ruin Maniac Jordan - Pokemon: Digruin, Cubruin, Phanruin, Traruin, Numeruin, Aroruin
  7. Battle Girl Allie - Pokemon: Meditirl, Tyrirl, Makuhirl, Slowpirl, Chinchirl, Kabutirl
  8. Juggler Donald - Pokemon: Drow-Zee, Exegg-Cute, Smooch-Um, Star-Yu, Whis-Mur, Spo-Ink

Round 2

Poke Cup

Round 1

Poke Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Fing-Kof, Er-Grime, Ran-Nido M, Rogue-Ty, Key-Man, Hita-Maku
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Wagmer, Deenmer, Feemer, Corsomer, Yumer, Pokemer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Ivich, Farfich, Smearich, Aipich, Pupich, Slakich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Gastler, Zubler, Shuppler, Misdreavler, Lickitler, Magbler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: charmeleon, rhyhorn, snubbull, gligar, skiploom, dustox
  6. Kindler Frank - Pokemon: Cubind, Vulpind, Elekind, Qwilfind, Phanpind, Beldind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Sneasal, Porygal, Scythal, Anoral, Ponytal, Sandal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Abrenza, Mimenza, Girafenza, Spoinenza, Baltenza, Chimenza
Great Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Wartody, Shelldy, Waildy, Onidy, Digdy, Woopdy
  2. Lady Millie - Pokemon: Oddetty, Sproutetty, Chansetty, Togetty, Kirletty, Illumetty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Perslar, Dourlar, Glilar, Drowlar, Torklar, Rhylar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Rinonido, Whirlpoli, Nairdrago, Ckleshu, Phishcor, Bravavi
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Remotube, Crocotube, Tedditube, Liletube, Choptube, Rattatube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Glooroma, Kaburoma, Dunsproma, Skittroma, Lombroma, Vigoroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Mitecian, Trikecian, Porycian, Spincian, Sabcian, Zangcian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Omatar, Pinir, Flay, Dito, Hauner, Louded
Ultra Ball
  1. Biker Fergus - Pokemon: Champ-Ma, Ape-Prime, Bull-Gran, Lee-Hitmon, Loom-Bre, Yama-Hari
  2. Swimmer Male Justin - Pokemon: Wrathmer, Bromer, Lordmer, Topsmer, Crawmer, Huntmer
  3. Rich Boy Arthur - Pokemon: Venich, Rapidich, Snorlich, Ursarich, Donphich, Absich
  4. Channeler Ramona - Pokemon: Gengler, Crobler, Magmler, Duscler, Crueler, Umbler
  5. Cue Ball Hubert - Pokemon: pinsir, arcanine, slaking, raticate, blastoise, marowak
  6. Kindler Frank - Pokemon: Dugind, Dewgind, Swalind, Flarind, Aipind, Qwilind
  7. Poke Fan Male Noah - Pokemon: Persal, Slowkal, Smeargal, Kangal, Sevipal, Cradal
  8. Psychic Male Scott - Pokemon: Zamenza, Hypnenza, Claydenza, Grumpenza, Jynenza, Gardenza
Master Ball
  1. Beauty Lana - Pokemon: Goldy, Vapody, Kingledy, Pilody, Rhyddy, Flydy
  2. Lady Millie - Pokemon: Plumetty, Tangetty, Rosetty, Blissetty, Starmetty, Dodretty
  3. Burglar Derek - Pokemon: Talar, Steelar, Camelar, Nidolar, Arialar, Agglar
  4. Gambler Horton - Pokemon: Rostau, Bokar, Triodug, Gargli, Passnose, Cashwhis
  5. Tuber Daniel - Pokemon: Feralitube, Marotube, Octitube, Armatube, Shartube, Gutotube
  6. Aroma Lady Marcia - Pokemon: Belloroma, Snearoma, Laproma, Mawiroma, Venuroma, Weeroma
  7. Engineer Percival - Pokemon: Toncian, Mucian, Rodecian, Manecian, Ampcian, Forrecian
  8. Gentleman Deuce - Pokemon: Dragite, Snoax, Grabull, Shify, Tropus, Salance

Round 2

Poke Ball
Great Ball
Ultra Ball
Master Ball

Prime Cup

Round 1

  1. Cool Trainer Female Mona - Pokemon: Rhydance, Granbance, Venance, Miltance, Kecleance, Torkance
  2. Rocker Fred - Pokemon: Zapdace, Joltace, Manectrace, Victrace, Sunflorace, Meganace
  3. Blackbelt Hiro - Pokemon: Lee, Prime, Hari, King, Chan, Top
  4. Parasol Lady Felicia - Pokemon: Mawisol, Miesol, Scisol, Illusol, Scepsol, Weesol
  5. Scientist Homer - Pokemon: Perslab, Taurolab, Azumalab, Corsolab, Explab, Camelab
  6. Dragon Tamer Roy - Pokemon: Niteame, Kingdrame, Charizame, Aerodame, Altariame, Gyaradame
  7. Hex Maniac Eloise - Pokemon: Gengex, Banex, Magmex, Dusclex, Umbrex, Absex
  8. Cool Trainer Male Boomer - Pokemon: Mewstor, Raistor, Dugstor, Celestor, Blazistor, Metastor

Round 2

Gym Leader Castle

Rustboro Gym

Round 1

  1. Youngster Roger - Pokemon: Bulbiny, Farfiny, Cubiny, Togepiny, Zigzaginy, Slakiny
  2. Hiker Carlson - Pokemon: Hidude, Hihorn, Hiwoodo, Hizleaf, Hiron, Hibrava
  3. Gym Leader Roxanne - Pokemon: Nosepass, Rhydon, Marowak, Shuckle, Golem, Dugtrio

Round 2

Dewford Gym

Round 1

  1. Blackbelt Ryo - Pokemon: Lee, Champ, Loom, Cross, Prime, Wrath
  2. Battle Girl Billie - Pokemon: Fablirl, Vapirl, Mawirl, Sneasirl, Tuffirl, Kangirl
  3. Gym Leader Brawly - Pokemon: Hariyama, Medicham, Hitmonchan, Blastoise, Granbull, Hitmontop

Round 2

Mauville Gym

Round 1

  1. Rocker Jason - Pokemon: Buzzace, Lantace, Tonace, Tropiace, Gutorace, Cactace
  2. Engineer Horace - Pokemon: Porycian2, Glercian, Zardcian, Apecian, Ploudcian, Sevician
  3. Gym Leader Wattson - Pokemon: Manectric, Electrode, Ampharos, Plusle, Raichu, Minun

Round 2

Lavaridge Gym

Round 1

  1. Cool Trainer Male Dustin - Pokemon: Ivystor, Slashstor, Sudostor, Mightstor, Dauntstor, Bastor
  2. Kindler Ronald - Pokemon: Magmind, Talind, Quilind, Marowind, Numelind, Vibravind
  3. Gym Leader Flannery - Pokemon: Torkoal, Rapidash, Magcargo, Camerupt, Flareon, Houndoom

Round 2

Petalburg Gym

Round 1

  1. Lass Laura - Pokemon: Tuffette, Fablette, Delcette, Azumette, Jynette, Espette
  2. Cool Trainer F Dominique - Pokemon: Blastance, Cruelance, Stantance, Laprance, Masquerance, Gorebance
  3. Gym Leader Norman - Pokemon: Slaking, Linoone, Persian, Spinda, Furret, Granbull

Round 2

Fortree Gym

Round 1

  1. Camper Bertie - Pokemon: Venutent, Marotent, Bellotent, Shiftent, Dugtent, Victent
  2. Picnicker Stella - Pokemon: Kangabask, Golbask, Sneabask, Donbask, Ninebask, Swabask
  3. Gym Leader Winona - Pokemon: Swellow, Fearow, Pidgeot, Pelipper, Xatu, Noctowl

Round 2

Mossdeep Gym

Round 1

  1. Psychic Male Ferguson - Pokemon: Zamenza, Broenza, Wobbenza, Gutorenza, Medienza, Chimenza
  2. Hex Maniac Sara - Pokemon: Gengex, Crobex, Cruelex, Misdrex, Murkrex, Sharpex
  3. Gym Leaders Tate and Liza - Pokemon: Solrock, Lunatone, Hypno, Starmie, Espeon, Slowking

Round 2

Sootopolis Gym

Round 1

  1. Beauty Patricia - Pokemon: Blastody, Lantudy, Rhyddy, Pilody, Pidgeody, Masquedy
  2. Lady Marina - Pokemon: Fabletty, Tanketty, Tuffetty, Gardetty, Blisetty, Mawetty
  3. Gym Leader Wallace - Pokemon: Walrein, Gyarados, Milotic, Seaking, Vaporeon, Luvdisc

Round 2

Elite Four

Round 1

  1. Elite Four Sidney - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???
  2. Elite Four Phoebe - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???
  3. Elite Four Glacia - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???
  4. Elite Four Drake - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???
  5. Champion Steven - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???

Round 2

Battle Frontier Castle

Battle Dome

Round 1

  1. Battle Frontier Tucker - Pokemon: ???, ???, ???, ???, ???, ???

Round 2

Battle Pike

Round 1

Round 2

Battle Arena

Round 1

Round 2

Battle Factory

Round 1

Round 2

Battle Palace

Round 1

Round 2

Battle Pyramid

Round 1

Round 2

Battle Tower

Round 1

Round 2

Rival

Round 1

Round 2

Trivia

  • This is the last game where Ted Lewis is the Announcer.
  • Pokemon cries from the first two stadium games are re-used.
  • Deoxys has been added to the list.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.